Anne adaylarının 9 aylık ruh hali

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Her kadın hamilelik dönemini farklı duygu ve fiziki değişimlerle yaşar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İşte bu özel süreçte her anne adayının bilmesi gerekenler...

Hamilelik sürecinde anne adaylarının nasıl bir ruh hali içinde olduklarını ve neler yaşadıklarını Özel Göztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün anlattı: "Hamileliğin ilk üç ayı genelde kendisini geciken âdet dönemi, pozitif çıkan hamilelik testi, yorgunluk, mide bulantısı gibi fiziksel değişimlerle belli eder. Duygusal durum ise genelde çok büyük bir değişiklik göstermez. Ama yine de hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan inişli-çıkışlı ruh hâli mevcuttur. Kadının ruh hali östojen ve progesteron hormonlarına bağlı olarak büyük sevinç ve üzüntü halleri arasında gidip gelebilir. Bebeğin ilk kalp atışlarının yaklaşık 12'inci haftada duyulmasına kadar gebeliğin gerçekliğini tam olarak kavrayamayan anne adayı, bundan sonra gerçekten içinde bir bebek olduğuna inanır ve endişeleri daha yoğun olarak hissetmeye başlar."

BEBEĞİ HİSSEDİYOR

İkinci üç ay anne adayları için ilk üç aya göre daha sakin geçiyor. Bu dönemde mide bulantısı gibi sıkıntılar kaybolduğu gibi, düşük riski de oldukça azalıyor. İkinci üç ayın en önemli özelliği ise bebeğin hareketlerinin hissediliyor olması. Bebeğinin hareketlerini fark eden anne adayının heyecanı bu aşamadan sonra doruk noktasına ulaşıyor. Çoğu kadın hamile kıyafetleri giymeye bu dönemde başlıyor.

HEYECANLI BEKLEYİŞ BAŞLIYOR

Hamileliğinin son üç ayına giren anne adayı artık bebeğine kavuşmak için iyice sabırsızlanmaya başlıyor. Kalabalık yerlere girdiğinde kendisine gösterilen ilgi, oturması için uzatılan iskemleler, paketlerini taşımak için yardım teklifinde bulunanlar anne adayını mutlu ediyor.
Hamileliğin son haftalarına giren anne adayının psikolojik sıkıntı ve korkuları, fiziksel sıkıntılarının da yoğunlaşmasıyla birlikte iyice artıyor. Rahat bir pozisyon bulamadığı için uykusuz kalma, kendisini çirkin hissetme bu dönemin en sık karşılaşılan ruh halleri arasında yer alıyor.

KAÇINILMAZ KORKULAR

Hamilelik sırasında yoğun bir korku hissetmek o kadar yaygın bir durum ki, bunu hamileliğin semptomları arasında saymak yersiz olmaz. Hemen her anne adayı hamileliği ve doğumu sırasında bir şeylerin ters gitmesinden endişe duyar. Bu durumda anne adayının yapacağı en akıllıca iş çevresindekilerin sorularına, tavsiyelerine ve yorumlarına kulak asmadan sadece doktorunu dinlemek olmalıdır. Çünkü, niyetleri hiç de kötü olmasa bile çevredekilerin yapacağı yorum ve tavsiyeler hamilenin yersiz yere endişeler kapılmasına yol açabilir. Bu arada hamilelik döneminde anne adayı sık sık unutkanlıklar da yaşayabilir. En iyi tanıdıkları kimselerin isimlerini, önemli randevuların tarihlerini unutmanın yanı sıra dalgınlıkla gideceği yönü şaşırmak ve yanlış yönlere sapmak hamile kadınların çok sık yaşadığı durumlardır. Ancak doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesiyle tüm bu yaşanan psikolojik çalkantılar, korkular ve unutkanlıklar yerini sevince ve mutluluğa bırakır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious