Anne babaların dikkatine!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

İÜ.Adli Bilimler Uzmanı Dr. Belma Gölge’nin yaptığı araştırma, cinsel taciz mağdurlarının yüzde 65’inin 18 yaşın altında olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

En riskli dönem olan 12-15 arasında çocuğun psikososyal gelişimi şekilleniyor, cinsel merakı artıyor. Dolayısıyla rahatlıkla cinsel eylem içine çekilebiliyor Dr. Gölge, yedi cezaevinde cinsel saldırı suçlusu 102 hükümlüyle yüz yüze görüştü. 52’sinin hedefi çocuklardı. Sonuçları geçen yıl yazdığı "Cinsel Saldırıda Etkili Faktörler ve Suçlu Profili" başlıklı doktora tezinde inceledi. Dr. Gölge "Özgüveni yetersiz, iletişim becerisi gelişmemiş, cinsel istismar konusunda bilgisiz çocuklar daha kolay hedef oluyor" diyor.

Çocuklara yönelik cinsel tacizde bulunanların hepsi pedofil (sübyancı) midir?

- Parafili başlığı altında toplanan cinsel sapmalardan sadece biri pedofili. Kendi içinde kategorilere ayrılıyor. Alt gruplar hakkında henüz bilim dünyasında fikir birliği yok. Temel sınıflamada ikiye ayrılıyor: Takılmış tacizciler ve durumsal tacizciler. Durumsal tacizcilerle, gerçek pedofil tanımına giren takıntılı tacizciler arasındaki en önemli fark şudur: Takıntılı sadece çocuğa yönelir. Çocukla birlikteyken çocuk gibi davranır ve konuşur. Diğer gruptakiler çocuğu daha olgun biri olarak görür. Hatta eylem sonrasında çocuğun da olgunlaştığı gibi bir düşünceye sahiptirler.

Peki zarar verme, öldürmeyle sonuçlanan taciz ve tecavüzler?

-Bunları vaka bazında ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Kimilerinde sadistik özellikler görülür. Yine de her ölümlü vaka sadistik özellik taşımaz. Cinayet, suçu gizleme çabasının sonucu olabilir.

HASTALIK, AMA SUÇTAN MUAFİYET SAĞLAMIYOR

Çocuklara yönelik cinsel tacizler bir hastalık mı?

- Öncelikle suç. Aynı zamanda psikiyatrik bir hastalık. Ancak suçu ortadan kaldıracak bir akıl hastalığı değil. Daha çok yetersiz, sağlıklı iletişim kuramayan, özgüveni yetersiz kişiler bunlar. Bu nedenle kendilerini çocuklara yönelik daha rahat, güçlü ve güvende hissediyorlar. Tabii ki bunlar ceza ehliyetini, yaptıkları eylemin suç olarak değerlendirilmesini ortadan kaldıracak bir durum yaratmıyor. 18 yaşından küçük biriyle cinsel ilişki, rızayla da olsa suç.

Çocuklara yönelik cinsel tacizde tek uyarıcı cinsel açlık mı?

- İlla cinsel açlık olması gerekmiyor. Cinsel farklılık, farklı heyecan arayışındakiler; ahlaken farklı, istismarcı kişilikler; pedofiller de olabilir. Çocuk sahibi olmayı diğer çocuklara ulaşmak ve taciz etmek için de kullanabilirler. Ya da kendi çocuğunu taciz etmek için çocuk sahibi olabilir. Tacizciler genellikle çocuk sahipleriyle evlenmeyi tercih eder. Sadece çocuğa ulaşabilmek için, hatta çocuk yaşı ve cinsiyeti tercihi yaparak bile evlenebilirler. Genellikle eşleriyle cinsel yaşamlarında da sorun vardır. Cinsel birleşme sırasında eşinden çocuk gibi konuşmasını isteyenlere bile rastlanabilir.

TACİZCİLER ERKEK KADINLAR İŞBİRLİKÇİ

Tacizciler hangi çocukları kurban seçiyor?

- Özgüveni yetersiz, iletişim becerisi gelişmemiş, cinsel istismar konusunda bilgisi olmayan çocuklar daha kolay hedef oluyor. Tacizciler iletişim becerisi gelişmiş çocuklara fazla yanaşmaz. Olayın ortaya çıkmasından çekinir.

Kız çocuklar mı daha sık mağdur oluyor, erkek çocuklar mı?

- Kızlar. Erkek çocukları tercih edenlerin de eşcinsel olması gerekmez. Sadece cinsel partner gözüyle bakarlar çocuğa. Cinsiyet tercihi yapanlara da rastlanır.

Saldırganlar hep erkek mi?

- Cezaevinde görüştüklerimin hepsi erkekti. Kadınlar kaçırma, ortamı sağlamada işbirlikçilik yapmıştı.

Araştırmada görüştüğünüz hükümlüler yaptıklarının farkında mı? Pişmanlık duyuyorlar mıydı?

- Çoğu pişman olduğunu söylüyor. Nedeni cezaevinde bulunmaları ve ailelerine bu acıyı yaşatmaları. Çoğu suçu inkar ediyor. Çünkü tecavüz tanımları farklı. Bazılarına göre tecavüz, dağ başında, başa silah dayama, yaralama yoluyla yapılır. Bu tanıma uymayınca suçu inkar ediyorlar.

Saldırganların geçmişinde cinsel saldırı mağrudiyeti var mı?

- Araştırmama göre, yüzde 17’si cinsel saldırıya maruz kalmış. Bunların yüzde 1’i ensest kurbanı. Ancak unutmamak gerekir ki cinsel taciz suçlarının yüzde 90’ı gizli kalıyor.

Mağdurlar ve ailelerine yönelik destek verecek merkezlerin sayısı yeterli mi?

- Mağdurların aileleri acıma, öfke, suçluluk yaşıyorlar. Bu çocuğa yönelik çok büyük bir saldırı ve çocuğu koruyamamanın suçluluğu büyük. Unutulmamalı ki cinayetten sonra en ağır saldırı olarak nitelendiriliyor. Ayrıca aile çocuğun olaydan sonraki yaşamından kaygılanıyor. Çocuğun psikolojisindeki etkiyi, cinsel kimliğinde değişiklik olup olmadığını, toplumda baskı görüp görmeyeceğini düşünüyor. Çocuklar başlarına geleni ailelerine anlatmadıkça olay ortaya çıkmaz. Çocuk böyle bir saldırıyla karşılaştığında ailesiyle paylaşması konusunda eğitilmeli. Aile bu güveni verebilmeli. Aileler yaşadıkları yerde travma merkezi varsa mutlaka başvurmalı. En yakındaki hastaneden destek programı talep etmeli.

AMERİKA’DA HADIM EDİYORLAR

Pedofilinin tedavisi çok güç. ABD’nin bazı eyaletlerinde ilaçlarla hadım etme uygulanıyor. Ya da ilaçlarla libido azaltılıyor.

Pedofiller ikiye ayrılıyor

1. TAKILMIŞ TACİZCİLER

Tacizcilerin öncelikli cinsel yönelimleri çocuklar. Yetişkinlerle birlikte olamıyor, yetişkin bir partnerle iletişim kurmakta zorlanıyorlar. Çocuklarla daha kolay iletişim kurabiliyorlar. Gerçek pedofiller, takılmış olanlar. Sayıları diğer gruba oranla çok daha az. Fakat kurbanları fazla. Mağdur ortalaması 150, eylem ortalaması 280’e çıkabiliyor. Aynı çocuğa birden fazla tacizde bulunabiliyorlar. Çocuk pornografisini severler. Tüm cinsel fantazileri ve tercihleri çocuklara yönelmiştir.

2. DURUMSAL TACİZCİLER

"Regresse cinsel tacizciler" yani durumsal çocuk tacizcileri ise yetişkin cinsel partnerleri ve cinsel yaşamı olan kişiler. Koşullara bağlı, örneğin stres altında çocuklara yönelebiliyorlar. Yaşamları boyunca bir-iki çocuk kurbanları oluyor. Durumsal tacizcilerin de birçok alt grubu var. Ahlak anlayışı farklı olanlar, herkesi istismar edebilir. Bazen de "niçin olmasın" düşüncesiyle çocuğa yönelenler çıkar. Cinsel farklılıkları önemsemeyen alt gruplar sadece cinsel heyecan, değişiklik arayışı için çocuğu tercih eder. Aslında ilk tercihi çocuk değildir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious