'Anne hastaya neden bakmadın'

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Bir erkek hastanın testis ultrasyonunu çekmediği öne sürülen iki bayan doktor açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hasta A.F.G ile bugün hastanede yüzleştiklerini ve hiç görüşmediklerinin ortaya çıktığını anlatan doktorlar, "Biz hastaneye getirilen suçlulara bile bakıyoruz, acil bir hastanın filmini neden çekmeyelim." diye konuştu.
Dört yıllık hekim olduğunu ve daha önce birçok yerde çalıştığını ifade eden doktor Kezban Arbağ, "Yalan haberler yüzünden kızım bile 'Anne hastaya neden bakmadın' diye soruyor. Tesettürlü olmam nedeniyle hakkımda herhangi bir inceleme, araştırma yapmadan yalan haber yazanlar hakkında dava açacağım." dedi.

Dr. Ayşe Arbağ, ultrasyonun çekilmeme gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, durumun aciliyetinin kendilerine bildirilmesi gerektiğini belirtti. Testisini kaybeden hastanın kendilerine acil olarak bildirilmediğini belirten Arbağ, ''Hastaneye, hasta tarafından istek yapılınca normalde mesai saatinin dışındaydı. Mesai saatleri dışında acil hastalara icapcı doktor, uzman radyolog hekim bakar. Hastayı muayene eden hekim arkadaş hastanın aciliyetini düşünmüş olsaydı ya da durumun acil olduğunu o anda düşünseydi icapçı hekime bir şekilde ulaşmak durumundaydı, zorundaydı. İcapçı hekime böyle bir talep olunca gelmek durumundadır." dedi.

Ultrasyonda bir çalışma disiplini olduğunu kaydeden Arbağ, "Polikliniklerden gelen hastalara numara verilir ve o sıraya göre içeri alınır. Bu sıranın çiğnendiği durumlar sadece acil vakalar içindir ve acilden gelen hasta bellidir. Ya da hasta, o anda poliklinikte muayene edilir, muayene ettiği hastanın acil olduğunu düşünüyordur. Düşündüğü ön tanıyı yapar, kaşesini basar, imzasını atar ve direk ultrasyona gönderir. Bize de böyle bir durum söz konusudur, önden alabilir miyiz der ve biz de iki makineden acil vakalar için hazırda tuttuğumuz makinede çekimini yaparız. '' ifadelerini kullandı. Hasta tercihi denen bir hakkın bulunduğunu belirten Arbağ, şimdiye kadar ultrasyona gelen tüm erkeklerin çekimlerini yaptıklarını, doktorun hasta seçme gibi bir durumun söz konusu olamayacağını söyledi.

Kendisinin o gün içapçı doktor olmadığın ifade eden Arbağ, gazetelerde yer alan haberlerin asılsız olduğunu ve o gün kesinlikle mağdurla bir görüşme yapmadığını belirtti.

Çarpıtma haberler nedeniyle küçük yaştaki kızının bile kendisini, "Anne hastaya neden bakmadın" diye sorguladığını anlatan Yüceaktaş, "Biz hastaneye gelen suçlulara bile bakıyoruz. Bizim görevimiz bu. Bir hastayı neden ihmal edelim. Ben anneyim sonuçta" ifadelerini kullandı.

Ayşe Yüceaktaş ise olayın gerçekleştiği zaman kendisinin hastanede olmadığını, evinde bulunduğunu belirtti. doktor Ayşe Yüceaktaş iddia edilen gün ve saatte mesaisi bittiği için evinde çocuğuyla ilgilendiğini bildirerek, yalan haberler yüzünden mağdur olduklarını diyle getirdi. Mağdur A.F.G. ile bugün yüzleştiklerini ne kendisini ne de doktor Kezban Arbağ'ı tanımadığını dile getiren Yüceaktaş, "Yalan haberler yüzünden üç gündür çevremizdekiler bile bize inanmaz oldu" diye konuştu. 16 yıllık hekim olduğunu ve ilk defa böylem bir durumla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Yüceaktaş, ''Hergün birçok hasta geliyor. Bizim hastalar arasında seçim yapma gibi olasılığımız yok. Ultrasyona gelen hastalardan sadece bayanları secerek, erkeklerin ultrasyonu çekmiyoruz, diyemeyiz. Normal bir hasta ise randevu sırasına göre filmi çekilir. Ultrasyona elini kolunu sallayarak gelen bir hastanın 'ultrasyonum çekin' demesi zaten yanlış bir durumdur. Eğer hastanın aciliyetliği varsa, zaten iki makiden biri acil durumlar için bekletiyor, hastanın aciliyetliği bildirildikten sonra hasta derhal ultrasyona alınır ve çekimi yapılır.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious