Anne karnında iletişim kurun

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Hamileliğin 13. haftasından itibaren anne karnındaki bebek çevresindeki tüm sesleri duyar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anne adaylarının hamileliğin 13. haftasından itibaren bebekleriyle konuşması olumlu etki yaratıyor. Araştırmaların bebeklerin klasik müziğe duyarlı olduğunu gösterdiğini ifade eden Pedagog Melda Alantar, 'Bebekle anne-baba arasındaki iletişimin güçlenmesi için eşinizle birlikte bebek için kaset doldurun. Sevgi dolu yumuşak sesle ona ismini söyleyin, 'Adın Ali, ben senin annenim, seni sabırsızlıkla bekliyorum'. 'Ece, ben senin babanım, seni çok seviyorum'. Hikaye anlatıp, şarkı söyleyin. Hamileliğin 20. haftasından itibaren her gün 3-5 dakika kulaklıkları bikini çizgisine yerleştirip, tonu 3'e ayarlayın. Bebeğin en hareketli olduğu 20.00-24.00 saatlerini yeğleyin' diye konuşuyor.

BUNLARI YAPIN

- Onunla oynayın, alçak sesle konuşun. Babalar bebekleri çıplak olarak göğüslerine yatırabilir, sallanan koltukta onlara hikaye okuyabilirler.
- Uyku düzeni oluşturun. Doğum öncesi kullandığınız müziği, masalı, ninniyi dinletin.
- 'Güven oyuncağı' belirleyin. Yumuşak, hafif bir oyuncağı örneğin siyah-beyaz panda, sürekli yanında bulundurun.
- Uyumadan önce elini yüzüne sürterek, ellerini tutarak kendini rahatlatmasına izin verin. Aynı sözcükleri kullanarak ona iyi geceler dileyin, örneğin 'tatlı uykular' gibi.
- Ziyaretçilerin bebeğin günlük düzenini bozmalarına izin vermeyin'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious