Anne karnında kan nakli yapılarak hayata döndü

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Kahramanmaraş'ta yaşamaz denilen bebeğe anne karnında kan nakli yapılarak doğum gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Burada yapılan müdahale doktorlar anne karnındaki bebeğin kansızlık nedeniyle çok kötü durumda olduğunu ve anne adayının doğum yapma şansının zor olduğunu söyledi.

Elbistan'dan Kahramanmaraş'a sevk edilen Tuğba Darendeli, Yrd. Doç. Dr. Melih Atahan Güven'in "Burada birtakım operasyonlar yapacağız. Başarı olma şansımız yüksek bebeğini sağlıklı dünyaya getirebilirsin" haberi ile yeniden umutlanmaya başladı.

Anne karnında operasyonu gerçekleştiren Yrd. Doç.Dr. Melih Atahan Güven, "Anne 7 aylık hamileyken Elbistan'dan buraya sevk edildi. Geldiğinde bebekte ilk bulgu olarak karında su vardı. Yapılan ultrasyon ölçümlerinde bebekte kansızlık olduğunu belirledik. Bebek annenin geçirdiği enfeksiyona bağlı olarak kan hücreleri yıkılmıştı. Bebeğin durumu çok kötüydü ve aileye kurtarılamaz denilmişti" dedi.

Önce bebeğin karnındaki suyu boşalttıkları anlatan Güven, şunları söyledi: "Bir takım müdahalelerin ardından anne karnına göbek kordonunda girerek bir miktar kan aldıktan yerine kan nakli yaptık. Böylelikle bebeğin durumu bir süre iyileştirdik. Bu işlemi 15 gün sonra bir daha gerçekleştirdik ve bebeğin erken doğumu nu da göz önünde bulundurarak bir takım operasyonlar yaparak bebeğin doğuma hazırlıklı olmasını sağladık. Bebek 8.5 aylık iken durum kötüleşmemesi için yeniden kan değişimi müdahalesi yapmadan bebeğin doğumunu sağladık. Çünkü bebeği kaybetme şansı giderek artıyordu. Bunun için doğumu uygun gördük. Ve bebek 1 kilo 700 gram dünyaya geldi. Bebek gayet sağlıklı doğdu ve bugünden itibaren de taburcu ettik" Genç çiftin mutluluklarına ortak olduklarını kaydeden Güven, Bu olay ile birçok başka büyük kentlere gitmeden fakültemizde yapılabileceğini gösterdik ve bunun için mutluyuz. Dün de Elbistan'da 5.5 aylık bir hasta geldi. Aynı yöntemi ona da uygulamaya başladık" diye konuştu.

Anne Tuğba Darendeli ise ilk çocuğu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmenin sevincini yaşadığın belirterek, "Elbistan'daki doktorlar bebek yaşamaz demişlerdi. Acil buraya sevk edildik. Bebeğimizin adını da başarılı doğumu gerçekleştiren doktorumuzun ismini koyduk. Adı Melih oldu" dedi.

Baba Hakan Darendeli de "Elbistan'da sürekli kontrol altındaydık. Telaş içerisinde bekliyorduk. Sonun da Kahramanmaraş'a sevk ettiler. Burada doğru teşhis konularak gereken müdahale başarılı bir şekilde yapıldı ve çocuğumuz kurtuldu" diye konuştu.

İlk çocuklarına kavuşan Hakan Darendeli, doktor Melih Atahan Güven'e minnet duyduklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious