Anne olacak ama kimlikte hala 'erkek'

Anne olacak ama kimlikte hala 'erkek'.14791
  • Giriş : 29.01.2008 / 11:42:00

İzmir'de beş aylık hamile olan 20 yaşındaki Emine Yüce, kadın olduğunu ispatlamaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yozgat Yerköy'deki nüfus kütüğünde, memurun hatası nedeniyle cinsiyet bölümüne ‘kadın’ yerine ‘erkek’ yazılan Yüce, pembe nüfus kağıdı alsa da çocuğunun babası 27 yaşındaki Özgür Çakmak'la evlenemiyor, eşinin sosyal güvencesinden yararlanamıyor. Çakmak, “Eğer bu hata düzeltilmezse çocuğum gayrimeşru doğacak” dedi.

İzmir'in Bornova İlçesi Pınarbaşı Semti'nde oturan Emine Yüce ile Özgür Çakmak aşklarını ölümsüzleştirmek için 2 Temmuz'da Bornova Nikah Memurluğu'na gittiklerinde büyük bir süprizle karşılaştı. Çift, Emine Yüce'nin cinsiyetinin Yozgat Yerköy'deki nüfus kütüğünde ‘Erkek’ yazması nedeniyle birbirleriyle evlenemeyeceklerini öğrendi. Lise 2'inci sınıfa kadar okuyan, 15 yaşına geldiğinde nüfus kağıdını değiştiren hatta bir dönem sigortalı bile çalışan Emine Yüce, bu duruma çok şaşırdığını belirterek, “Benim hiç mavi nüfus cüzdanım olmadı. Nüfus kütüğüme ‘erkek’ yazıp, pembe cüzdan verdiler. 10 yıl okula gittim. Bir ara işe girdim sigotalı oldum, hiçbir sorun yaşamadım. Yedi aydır kadın olduğumu ispatlamaya çalışıyorum. Karnımda çocuğumda Alsancak Devlet Hastanesi'nde heyete girerek, ‘kadın’ olduğuma dair rapor aldım. Annelik sevincini doyasıya yaşayamıyorum. Nüfus memurunun bir hatası hayatımızı zehir etti” dedi.

Hatanın düzeltilmesi için İzmir 4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açıldı, mahkeme Emine Yüce'nin kadın olduğuna karar verdi ancak birkaç gün içinde düzeltilebilecek hata, 1 ay 10 gündür düzelmedi. İş makinası teknisyeni olan Özgür Çakmak, “Yedi aydır Yozgat ile Bornova nüfus memurluğu arasında koşturup duruyoruz. Mahkeme kararına rağmen hata düzeltilemediği için evlenemiyoruz. Bu gidişle çocuğum gayrimeşru doğacak. Eşim benim sosyal güvencemden yararlanamadığından ayda en az 250 YTL doktor masrafımız var. Ben 800 YTL maaş alıyorum. Doğum 2 bin YTL'ye olacak. Bunu karşılayacak gücümüz yok” dedi.

Emine Yüce'nin kontrollerini yapan Gazi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Eminoğlu, ilk kez böyle bir hastayla karşılaştığını belirterek, “Nüfusta adı, soyadı yanlış yazılan hastalarım oldu ancak ilk kez cinsiyet hatası ile karşılaşıyorum. Nüfus kayıt sisteminde trajikomik hatalar yapılıyor. Bu hataların düzeltilmesi için gereken maddi gücü herkes bulamıyor. Bu hastamız da öyle” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious