Anne olmak için çok beklemeyin

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Kadınlarda ileri yaşlar söz konusu olduğunda tüp bebek tedavisinin düşünülmesi gerektiğini söyleyen Smyrna Art Tüp Bebek Merkezi Mesul Müdürü Op.Dr. Koçyiğit, "Doğurganlık ilerleyen yaşla birlikte azalır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu azalma özellikle 35 yaşından sonra hız kazanır. Bu nedenle, özellikle 38 yaş ve üzerindeki annelik arzusu taşıyan kadınlarda vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlamak etkin sonuç getiren yaklaşımdır. Çünkü tüp bebek tedavisinde iki önemli etken var; birincisi yumurtalar, ikincisi ise döllenmiş yumurtalar. Yyani embriyoların tutunacağı rahim. ıleri yaş, yumurtaların hem sayısını, hem de kalitesini olumsuz etkilediği için gebelik şansını azaltır" dedi.

Yaş ilerledikçe yumurtalık rezervlerinin azaldığını ve yumurta kalitesinde bozulma meydana geldiğini belirten Op. Dr. Funda Koçyiğit, "Bu durum, hem gebe kalmayı hem de sağlıklı çocuk sahibi olma şansını azaltır. 35-45 yaş arasındaki tüp bebek tedavisine girmiş kadınların embriyolarına yapılan genetik testlerde yaklaşık yüzde 40 oranında kromozomlara ait problem (özellikle down sendromu) görülmektedir. Yine bu grupta erken dönem gebelik kayıpları genç yaş grubuna göre daha sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bebek sahibi olmak için ideal yaş 25 - 35'tir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından ideal olan yaş sınırları içinde çocuk sahibi olmaya çalışmak en doğrusudur. ıleri yaşa bağlı olarak görülen metabolik problemler, doğurganlığı etkileyen faktörler, menopoz dönemi anne olmak için çok önemli engellerdir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious