Anne ölümlerinde azalma var

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Nüfus Enstitüsü Müdürü Tezcan: "Anne ölümlerinde bir önceki yıllara nazaran azalma var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Nüfus Etütleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sebahat Tezcan, "Ulusal Anne Ölümleri" çalışmasının sonuçlarına göre Türkiye'de anne ölümlerinde önceki yıllara göre azalma olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tezcan, bu ölümlerin büyük bölümünün bugünkü imkanlarla önlenebileceğini kaydetti.

Tezcan, İzmir Balçova Termal Otel'de düzenlenen toplantıda, Ulusal Anne Ölümleri çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Tezcan, Sağlık Bakanlığı ile koordineli olan çalışmanın Haziran 2005 ile Mayıs 2006 arasında yapıldığını, anne ölüm oranını Türkiye geneli için 100 bin canlı doğumda 28.5 olduğunu belirlediklerini bildirdi. Önlenebilir anne ölüm sebeplerinin yarısından fazlasının, hattâ 3'te 2'sinin hane halkı ve toplumdan kaynaklandığını dile getiren Sebahat Tezcan, "Kadınlarımız sağlığına önem vermiyor, toplum da önem vermiyor. Hamilelik döneminde danışmanlık hizmeti almıyorlar, sağlık kurumlarına geç başvuruyorlar. Böyle olunca da müdahale imkanı olmuyor." dedi.

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ve medyanın bu konuda işbirliği yapması gerektiğini belirten Tezcan, Türkiye'de anne ölüm düzeyinin 100 bin canlı doğumda 28 olduğunu Avrupa'da ise bu oranın 24 olduğunu söyledi.

HÜ Nüfus Etütleri Enstitüsü'nde görevli Doç. Dr. İsmet Koç ise anne ölüm oranlarının Türkiye geneli için 100 bin canlı doğumda 28 olduğuna dikkat çekerek, şehirlerde 100 bin canlı doğumda 20.7 olan anne ölüm oranının, kırsal yerleşim yerlerinde 40.3 olduğunu bildirdi. Doç. Dr. Koç, anne ölümlerinin yüzde 65'inden fazlasının belirgin şekilde biyomedikal risk faktörlerine bağlı olduğunu ifade ederek, bu faktörlerin yüzde 28'inin annelerin 34 yaşın üstünde veya 18 yaşın altında olmasıyla ilişkili olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious