Anne sütü her derde deva

Anne sütü her derde deva .5780
  • Giriş : 30.09.2007 / 01:36:00
  • Güncelleme : 30.09.2007 / 01:02:02

Türkiye'de yapılan araştırmalarda emzirmenin yaygın olduğunu ve doğumdan sonraki ilk aylarda hemen her bebeğin anne sütü ile beslendiğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Projesi ve Bebek Dostu Altın İl çalışmaları kapsamında Devlet Hastaneleri ve sağlık ocaklarındaki proje temsilcilerine yönelik bir dizi eğitim programı gerçekleşti.

Proje temsilcilerine anne sütünün önemi ve yapılması gerekenler, doğumdan önce ve sonra anne ile bebekte beslenme, hastalıklara karşı korunma yolları ve çeşitli konularla projenin önemi anlatıldı.

Proje hakkında bilgi veren Sağlık Müdürü Yardımcısı Neylan İlk Büyükerdem, annelere bebekleri doğar doğmaz ilk 6 ayda anne sütü verilmesini tavsiye ettiklerini vurguladı. Türkiye'de bebek ve çocuk ölümlerinin temelini beslenme yetersizliklerine bağlayan Büyükerdem, Sağlık Bakanlığı'nca anne ve çocuk sağlığı hizmetleri programı kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların ve ölümlerin azaltılması için 20 yıldan bu yana 'Anne Sütünün Teşviki Programı'nın uygulandığını hatırlattı.

Türkiye'de yapılan araştırmalarda emzirmenin yaygın olduğunu ve doğumdan sonraki ilk aylarda hemen her bebeğin anne sütü ile beslendiğini açıklayan Büyükerdem, 2003 yılında yapılan, Türkiye nüfus ve sağlık araştırması raporunda 0-3 aylık bebeklerin emzirilme oranı yüzde 95.7, 4-6 aylık bebeklerin yüzde 86.4 olarak saptandığı ve bu oranın ilk yılın sonunda yüzde 67'lere düştüğünün belirlendiğini kaydetti.

Büyükerdem, sağlıklı beslenmeye giden yolda atılması gereken ilk adımın, anne sütü ile emzirmenin özendirilmesi, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti. Emzirme yöntemleri arasında bilgiler veren Büyükerdem şunları söyledi: "Emzirmeye doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde başlanması gerekmektedir. Emzirmenin yaşamın ilk aylarında bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilediğini, erken dönemde ek gıdaya başlamanın çocuğun gelişimini olumsuz etkileyeceği bilindiğinden annelerin duyarlı olmaları gereklidir. Bu kapsamda 2005 yılında Şanlıurfa 'Bebek Dostu İl' ünvanını almıştır. Program doğrultusunda hareket ederek bebeğe en yararlı besin olan anne sütünün verilmesinin özendirilmesi ve hazır mamaların tıbbi bir gerekçe olmadığı sürece kullanılmasının sağlanmasına yönelik çalışmalarımız da olacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious