Anne sütü mutlu ediyor

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, "Yeni doğmuş bir bebeği anne sütünden mahrum etmek, yapılabilecek en büyük haksızlıktır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yağcı, zamanında doğmuş sağlıklı bir bebeğin beslenmesinde tercih edilecek ideal ürünün anne sütü olduğunu belirtti.

Anne sütünün, başta bebeğin büyüme ve gelişmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, enfeksiyonlardan ve allerjiden korunmasına diğer ürünlerden çok daha fazla katkısı olduğunu açıklayan Prof. Dr. Yağcı, "Anne sütü, bunların da ötesinde bebeğe yalnız olmadığını hissettirerek güven ve mutluluk verir." şeklinde konuştu. Anne sütünden yeterince yararlanabilmek için bazı hususlara dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Yağcı, şunları kaydetti: "Bunların başında, annenin inanmış ve istekli olması kuralı gelir. Bu sebeple anne, hamileliğinde sütünün özellikleri, güzellikleri ve üstünlükleri konusunda eğitilip psikolojik olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca annenin stresten uzak olması, sağlıklı beslenmesi ve aşırı fiziki yorgunluklardan kaçınması, sütün etkili olması için önemli diğer hususlardır." dedi.

Bebeğin özellikle ilk günlerde olmak üzere ilk ay içinde istedikçe emzirilmesi gerektiğini belirten Yağcı, "Anne sütü içen bir bebeğe, D vitamini dışında su dahil başka hiçbir şey verilmemelidir. Anne sütünün su açısından da yeterli olduğu, bunun çocuğun yaptığı çiş sayısıyla denetlenebileceği anneye öğretilmelidir. Anne sütü, yaşamın ilk 4-6 ayında yalnızca D vitamini desteğiyle yeterli olan mükemmel bir üründür. Bu dönemde sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin daha huzurlu, sindirim sisteminin konforu açısından daha rahat ve daha mutlu olduğu görülmüştür." diye konuştu.

Çalışan annelerin süt izni kullanması gerektiğini de vurgulayan Raşit Vural Yağcı, "Sağlıklı çocuk beslenmesinde ideal olan, ilk 6 ayda süt ve süt ürünleri dışındaki gıdaların bebeklere verilmemesidir. Süt dişlerinin altıncı aydan itibaren çıktığını hatırlarsak, bebeklerin 6 ay öncesinde katı gıdalara hazır olmadığını düşünmemiz gerekir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious