Anne ve Babalar DIKKAT!

  • Giriş : 13.11.2005 / 00:00:00

ANKARA - Günlük 1 veya 2 saatin üzerinde televizyon seyreden çocuklarin sosyal aktivitelerinde, arkadas iliskilerinde, ders basarisinda, sportif faaliyetlerinde, zihinsel ve duygusal gelisiminde sorunlar yasadigi ortaya çikti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bagimsiz Egitimciler Sendikasi AR-GE kurulu uzmanlarinca hazirlanan rapora göre, anne-babalarin ders ve okul saatlerini de göz önüne alarak TV izleme saatlerini ve program türlerini dikkatli sekilde planlamasi gerektigini kaydedilen raporda, siddet içeren, korku ve gerilime sebep olan görüntülerin, çocugun gelisiminde kalici problemler olusturacagi vurgulandi.
Rapora iliskin Bagimsiz Egitimciler Sendikasi Genel Baskani Gürkan Avci, televizyonun en büyük zararinin ilkögretim ögrencilerinde görüldügünü açikladi. Bu devrede olusabilecek herhangi bir sorunun, bütün hayati etkiledigini dile getiren Avci, "Ögrencilerimizi daha çok, televizyonun egitim amaçli kullanimindan yararlandirmamiz gerekirken, tam tersine onlarin zarar görmesine izin veriyoruz" dedi.
Çocuklarin ve gençlerin ruhsal gelisimini olumsuz yönde etkileyecek TV programlarina günün her saatinde rastlanilabildigi belirtilen raporda; ilkögretimde okuyan çocuklarin, TV'de gördükleri görüntüleri tamamen somut olarak yorumlama düzeyinde olabilecekleri ve hatta çizgi filmlerde görülen görüntüleri bile gerçek gibi algilayabilecekleri için filmde gördügü bir hareket, duygu veya sahneyi oldugu gibi yapmaya çalisabileceklerine dikkat çekildi.
Anne ve babalarin, TV izleme konusunda çocuklariyla konusarak ve onlari ikna ederek sinirlamalar getirmelerini ögütleyen raporda sunlara deginildi:
"Cinsellik, siddet ve travmatik sahnelerin bulundugu televizyon programlari gençlerin kisiliklerinde ve bilinçaltinda siddet duygularinin yerlesmesine neden olmakta. Asiri TV izleme; uyku bozuklugu, cinsel ve duygusal bozukluklar, yalniz kalmak istememe, korku ve endise duygularina sebep olabiliyor. Okullarda yasanan siddet, uyusturucu kullanimi, sigara ve içki aliskanligi gibi davranis ve tepki bozukluklarinin altinda zararli TV programlarinin etkisi görülmekte. Bilinçsiz TV seyretme aliskanligi; bazi çocuklarda görülen derslere karsi ilgisizlik, okulu ve ders çalismayi sevmeme, okula ve derslere geç kalma, derslerde basarisizlik, ögretmen seslenince bakmama, ögretmenle göz kontagi kurmama, anne babasina ve yasitlarina ilgisizlik, onlarla duygusal ve sosyal iletisime geçe meme, içine kapaniklik, iletisim sorunlari, duygusal bozukluklar gibi birçok probleme sebep olmakta."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious