Anne ve babanın kahreden bekleyişi

Anne ve babanın kahreden bekleyişi .21760
  • Giriş : 21.10.2007 / 23:23:00

Şehitler arasında sayılan Samet Saraç’ın Bursa’da yaşayan ailesinin evi kısa sürede protestocular ve kameralarla sarıldı; polis izdiham üzerine sokağı çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baba Saraç ise “Yetkililer oğlumun şehit olduğunu henüz doğrulamadı” diyor.
Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesindeki saldırıda Jandarma Komando Er Samet Saraç’ın da şehit olduğu açıklandı. Acı haber televizyon kanallarında da duyurulduktan sonra, Saraç’ın Bursa’da yaşayan ailesi için kahır dolu, umutlu, şaşkın bir bekleyiş başladı.

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde vatani görevini yaptığı ve 5 aylık asker olduğu öğrenilen Samet Saraç’ın şehit olduğu haberi TV kanallarında yayınlanınca, Osmangazi ilçesine bağlı Soğanlı Mahallesi İnen Sokak’ta oturan ailesinin evi, yakınlarının akınına uğradı.

Bursa Merkez Komutanlığı’ndan gelen askeri yetkililer, sağlık ekibiyle birlikte eve giderek baba Mustafa, anne Fahriye ve Samet’in kardeşi Sunay Saraç’la bir süre görüştü.

Bu arada Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri de, sokağı çevirerek, ailenin yakınları dışındakilere sokağa girişi yasakladılar.

Ancak bu hareketlilik nedeniyle, sokağın başındaki kalabalık kısa sürede çoğaldı.

Askeri yetkililerin, aileyle görüştükten sonra evden ayrıldıkları sırada Samet Saraç’ın arkadaşları olduğu öğrenilen bir grup genç, “Biz de askere gideceğiz”, “Bunlara artık bir ‘dur’ deyin”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Kahrolsun PKK” şeklinde slogan atmaya başladılar. Protestocu gençleri sakinleştirip uzaklaştırmak da ailenin yakınlarına düştü.

Geç saatlerde Anadolu Ajansı muhabirinin telefonla görüştüğü tekstil işçisi baba Mustafa Saraç, “saldırıyı öğrendiğinde o bölgede vatani görevini yerine getiren her Mehmetçiğin babası gibi içinden bir şeylerin koptuğunu hissettiğini” anlattı.

“Şehitler arasında oğlunun da adını televizyondan duyduklarını, bunun üzerine büyük bir merakla askeri yetkilileri aradıklarını” söyleyen Saraç, askeri yetkililerin eve gelerek, “henüz olayın netlik kazanmadığını bildirdiklerini” söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious