Anne ve kızlar aynı sınıfta

Anne ve kızlar aynı sınıfta.15213
  • Giriş : 20.03.2008 / 16:32:00

Diyarbakır'ın Karacadağ bölgesindeki köylerde görev yapan öğretmenlerin açtığı okuma - yazma kurslarına zamanında okuyamayan kadınlar büyük ilgi gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'ın Karacadağ bölgesindeki köylerde görev yapan öğretmenlerin açtığı okuma - yazma kurslarına kadınlar büyük ilgi gösteriyor. Kadınlar bir zamanlar kendileri gibi okula gönderilmeyen kızlarıyla şimdi aynı sınıfta okuma yazma öğreniyor.

Türkiye Okuyor Projesi kapsamında Diyarbakır'ın Karacadağ bölgesindeki Sakallı köyünde ilköğretim okulu öğretmeni Sunay Güder'in açtığı okuma yazma kursuna, 53 kadın katılıyor.

Bir zamanlar eğitimden mahrum bırakılan kadınlar, okul çağı geçmiş genç kızlarıyla birlikte aynı sırada oturuyor. Bizi okutmadılar diyen anneler, çocuklarının okumasını için de büyük gayret gösteriyor. Okul mevcudunun 63 olduğu okulda, kursa tam 53 kadının katılması dikkat çekiyor.

38 yaşındaki Nahide Sakallı, aynı kaderi yaşadığı kızı Semra ile okuma yazma öğreniyor.Anne Nahide, "Kızım Semra'yı küçükken okula gönderememiştik. Bizim zamanımızda kızlar zaten okutulmazdı. Kızımla birlikte okuma ve yazmayı öğreniyoruz. Buraya gelmemi köyümüzün öğretmeni Sunay hoca istedi. Tek tek evleri gezerek bize okuma yazma öğreteceğini söyledi. Köydeki bütün kadınların kursa geldiğini görünce ben de kızımla birlikte geldim. Keşke zamanında okutulsaydık." şeklinde konuştu.

Kendisi gibi okuma yazma bilmeyen kızı Semra'yla birlikte kurstan sonra evde çalıştıklarını anlatan Sakallı, ilk günlerde dersleri anlamakta ve ortama ayak uydurmakta zorluk çektiğini ancak okuma yazma öğrenmeye kararlı olduğu için çabuk alıştığını belirtti.

Sakallı, kursun bir çok kişinin hayata bakışını değiştirdiğini vurgulayarak, okuma yazma kursunu başarıyla tamamlayıp sertifika alacağını söyledi.

Annesiyle okuma yazma öğrenen 16 yaşındaki Semra ise okula gitmeyi çok istediğini ancak ailesinin şartlar gereği okula gönderemediğini belirterek, "Keşke daha önce okula gidebilseydim. Geç de olsa okuma yazma öğreneceğim için mutluyum. Annem ile birlikte okula gelip gitmek biraz garip ama güzel bir duygu." diye konuştu.

Kursiyerlerden Akime Sakallı ise bayan öğretmenleri çok sevdiklerini belirterek, onları kırmamak için kursa katıldıklarını söylüyor.

Sakallı, "Kursa bir haftadır geliyorum. Rakamları öğrendim. Okulda sadece bayan öğretmenlerin olması nedeniyle eşlerimiz izin veriyor. Çok mutluyum." ifadelerini kullandı.

Emine Sakallı da, "Okumak ve yazmak için kursa geldim. Zamanında okuyamadım. Keşke zamanımızda okul olsaydı o zaman okusaydık. Çocuklarımın okumasını istiyorum. Kızlarımı okula gönderiyorum. Öğretmenlere çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Sakallı Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni Sunay Güder'in meslektaşlarına örnek bir başarıya imza attığını anlatan Diyarbakır Milli Eğitim Şube Müdürü Hamdi Atayeter, "Köydeki bütün kızları okula kazandırmış. Kadınlara okuma yazma öğretiyor. Gönül isterdi diğer köylerdeki öğretmenler de böylesine güzel bir çalışma yapsaydı." dedi. Büyük - küçük her yaştan okuma yazma kursuna büyük ilgi olduğunu anlatan Atayeter, "Biz herkesi kurslarımıza kabul ediyoruz. Yeter ki halkımız okuma yazma öğrenmek istesin. Herhangi bir şey talep etmiyoruz. Diyarbakır'da okuma yazma bilmeyen kalmasın istiyoruz. Türkiye Okuyor Projesi kapsamında bütün okullarımızda kurslar açıyoruz. Çalışmalarımıza bu yönde devam ediyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious