Anneler artık bebek bezini bile internetten alıyor

Anneler artık bebek bezini bile internetten alıyor.14791
  • Giriş : 24.06.2007 / 02:07:00

Vazgeçilmezi hale gelen internet, ticaret pazarından da her geçen gün daha fazla pay kapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnternet üzerinden satış yapan sanal mağazaların sayısı artarken, sektörün potansiyel müşterisi ise kadın tüketicilerden oluşuyor.

Alışverişe olan meraklarıyla tanınan kadınlar, artık bir 'tık'la beğendiklerini kapının önüne getirtiyor. Hatta, bebek bezi gibi marketten alınabilecek küçük ürünlerin siparişi dahi internetten verilmeye başlandı. ADSL ağının yaygınlaşmasıyla e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin sayısında ciddi artış görüldüğünü belirten 1dunya.com'un koordinatörü Erkan İlkbahar, yoğun talep karşısında yeni tedbirler almaya başladıklarını söylüyor. Ürünleri stokladıklarını anlatan İlkbahar, Van, Hakkari, Gaziantep ve Konya'dan gelen siparişler karşısında oldukça şaşkın: "Siteyi kurduğumuz günlerde siparişlerin İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden geleceğini düşünüyorduk. Ancak Anadolu'dan büyük ilgi gördük. Özellikle mobilya ve beyaz eşya almak isteyenler bayiye gitmek yerine, ürün seçeneği ve 24 aya varan taksit imkanından faydalanmak için online sitelere başvuruyor."

Tüm dünyada olduğu gibi internet ağı ve kullanımı Türkiye'de de yaygınlaşıyor. İlk yıllarda sadece haberleşme amacıyla girilen internet, şimdilerde ticaret merkezi haline dönüştü. Birçok girişimci, parayı artık online ticaretten kazanıyor. Geçen yıl Amerika'da 180 milyar dolarlık online perakendecilik işlemi gerçekleşti. İngiltere ve Almanya'da bu rakam 10 milyar Euro. Toplam Avrupa pazarı ise 100 milyar Euro'ya ulaştı. Amerika, sanal alışveriş üzerinden 2009'da 350 milyar dolar ciro hedefliyor. Aynı zamanda herkesin, bir e-ticaret sitesine üye olması planlanıyor. Emekleme dönemindeki Türkiye pazarında henüz firmadan firmaya satış yapılmıyor. Sadece tüketiciye yönelik satış mevcut. 2006'da toplam ciro 1 milyar dolardı. Ancak bu rakamın 2 milyar dolara çıkacağını öngören 1dunya.com'un koordinatörü İlkbahar, bankaların aldığı geniş güvenlik tedbirleri sayesinde tüketicilerin internetten rahatça alışveriş yaptıklarını söylüyor. Potansiyeli ve iş hacmini fark eden holdinglerin sektöre yatırım yaptıklarına, hatta üniversitelerde e-ticaret bölümünün açıldığına dikkat çeken İlkbahar, bu bölümden mezun olan öğrencilerin mesleğe atılmasıyla, sektörün daha da renkleneceği görüşünde.

Online alışverişlerde en fazla tercih edilen ödeme şekli yüzde 59 ile kredi kartı ve yüzde 23 ile banka hesabından transfer yöntemi. Ancak Avrupa'da, teslimatta ödeme (cash-on-delivery-COD) seçeneği de tercih ediliyor. Daha az gelişmiş pazarlarda alışveriş yapanların ödeme konusunda güvenlik endişesi taşıdıkları gözleniyor. Erkan İlkbahar, işlemin tamamen müşteri ve banka arasında gerçekleştiğine dikkat çekerek, bu konuda müşterilerin endişeye kapılmamasını istiyor: "Kredi kartı bilgilerinin çalınacağını düşünen kişi alım yapmıyordu. Oysa biz kesinlikle internete girilen bilgileri görmüyoruz. Siteden istediğini herkes satın alabiliyor. Bu bir restoranda yemek yemekten bile daha kolay. Kartı pos'a okutmakla, internetten alışveriş yapmak arasında bir fark yok." Tüketici Hakları Koruma Kanunu'na göre de site sahiplerinin ve çalışanlarının kart bilgilerini tutması yasak. İşlemi yapan kişi, hemen site çalışanları tarafından bankadan çek ediliyor. İşlemi gerçekleştiren kişinin kart sahibi olmadığı anlaşılınca satış iptal ediliyor. Banka ile işlem sahibi arasında aracı kurum bile olmadıklarını belirten İlkbahar, endişe taşıyan tüketicilere sanal kart başvurusunda bulunmalarını tavsiye ediyor. Her bankadan sağlanabilen sanal kartta bilgiler kredi kartındakilerden farklı olmasına rağmen aynı işlemler yapılabiliyor.

Yurtdışına kitap siparişi veriliyor

Türk müşteriler, yerli siteleri olduğu kadar yabancı internet siteleri üzerinden de işlem gerçekleştiriyor. Yurtdışındaki kitap, CD gibi ürünleri satan kitapçı sitelerinden 2006'da 3,6 milyon dolarlık harcama yapıldığı belirlendi. Ayrıca 636 bin dolarlık giyim, 433 bin dolarlık oyuncak ve 424 bin dolarlık kozmetik alışverişi yapıldığı tespit edildi. Mastercard tarafından altı ayda bir bağımsız araştırma şirketine yaptırılan masterindex araştırmasından çıkan sonuçlar da bu bilgileri doğruluyor. Araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 89'u geçtiğimiz 12 ay boyunca internetten alışveriş yapmamış.

Sanal pazarda rekabet kızıştı

2006 yılının Kasım ayında aktif yayın hayatına başlayan 1dunya.com, internetteki sitelerin ziyaret edilirlik oranlarını, dolayısıyla reyting sıralamasını çıkaran Alexa'da 388 bininci sıradaydı. Ancak üç ay içinde 16 bininci sıraya yükseldi. Sektörde pazarın lideri hepsiburda.com sitesi ilk 2 bin içinde yer alıyor. Türkiye'de hepsiburda.com, estore.com ve weblebi.com'dan sonra dördüncülük koltuğuna oturan sitenin hedefi en kısa zamanda birinci sıraya yerleşmek.

'Ürünlerin ayağıma gelmesi avantaj'

Son altı aydır alışverişi internetten yapan Raziye Aydın, önceleri tereddüt duyduğu için online sitelerden uzak durduğunu belirtiyor. Ancak bir iki alışverişten sonra ürünü sıkıntısız teslim aldığını ve mağaza mağaza dolaşmak derdinden kurtulduğunu ifade eden Aydın, "Denemek için önce kendime bir ipod aldım. Şimdi ise otobüs ve uçak biletimi, telefon kontörlerimi sürekli internetten alıyorum. Ürünlerin ayağıma kadar gelmesi büyük bir avantaj. Ayrıca seçenekler çok fazla. Markalı ürünleri çok daha ucuza alıyorum." şeklinde konuşuyor.

Zeliş Yıldıral

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious