Anneler babalar dikkat!

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, okul çağındaki çocukların kötü alışkanlardan korunması için oluşturulan güvenlik konsepti içinde polis ve öğretmenlerle, velilerin de bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, ilk ve ortaöğretim çağındaki çocukların okul çevresindeki kötü alışkanlardan korunması konusunda velilere uyarılarda bulundu. Türkiye çapında suç oranların arttığına dikkati çeken Özdemir, özellikle uyuşturucu tacirlerinin hedef kitle olarak öğrencileri seçtiğini ifade etti. Emniyet olarak bu tür olayların sürekli takipçisi olduklarını anlatan Özdemir, "Fuhuş ve uyuşturucu konusunda dünyanın her yerinde hedef kitle öncelikle gençlerdir. Uyuşturucunun hem satışında ve hem kullanımında öğrencileri kullanmak isteyenler var. Ancak şu ana kadar Kayseri'de herhangi bir okulda bu tür bir olaya rastlamadık. Bu konuda çok dikkatli bir takip yapıyoruz. Okullara 1 gram veya 50 gram eroinde girse takip edebilecek güçteyiz. Ancak ne var ki okuldan kopuk yaşayan ailelerin çocukları ve 'haymatloz' dediğimiz ailelerin çocukları bu konuya rağbet ediyorlar. Kendilerine göre bir sektör ve kazanç oluşturma çabasındalar. Görev başladığımız süre içinde bu tür olayların önüne geçtik ancak dediğimiz gibi bu konu yinede ihmal gelmez." dedi.

Çocukların olumsuz davranışları edinmesinde medyanın da önemli rol oynadığını vurgulayan Özdemir, öğrencilerin görsel yayın araçlarında izlediği aykırı karakterleri kendisine model olarak seçtiğinin altını çizdi. Özdemir şunları söyledi; "Gençliğin yozlaşmasın da medyanın etkisi büyük. Çocuklarımız Türk milletinin büyük şahsiyetlerini örnek almak yerine televizyonlarda gördükleri 'balon' kahramanları model alıyor. O kahramanlara özeniyorlar. Onlar gibi gömlek giyip, kravat bağlıyor. Gömleğini yana sarkıtıyor. Saç modelini televizyon kahramanlarına göre seçiyor. Bu kahramanlar çocukları olumsuz etkiliyor. Kötü yola bile düşürebiliyor."

Öğrencilerin çevresinden etkilenerek suç olaylarına karışmasını önlemek çok yönlü çalışmalar yürüttüklerini anlatan Özdemir, Öğrencilerin güvenliğini sağlamak için oluşturulan güvenlik konsepti içinde emniyet güçleri ve milli eğitim müdürlüğü ile birlikte velilerin de bulunduğunu, çocukların olumsuz davranışlar edinmemesi konusunda velilere de önemli görevler düştüğünü kaydetti. "Bu güvenlik konsepti içinde ailelerinde yeri çok önemli" diyen Özdemir şöyle devam etti; "Emniyet olarak biz ve okul idaresi çocukların güvenliği ve eğitimi için çaba içindeyiz. Bu güvenlik konsepti içinde ailenin de önemli bir yeri var. Bu yüzden ailelerde çocuklarının yaşam düzenini sürekli kontrol etmeli. Parasal harcamalarda artış varsa nedenleri araştırmalı, kimlerle arkadaşlık ettiği gözlemlenmelidir. Çocuktaki değişimler iyi analiz edilmeli, ardından öğretmenleri ve güvenlik güçleriyle paylaşılmadır. Öğrencilerin güvenliğini MEB ve emniyete yıkmak doğru değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious