Anneler günü kriz dinlemedi

Anneler günü kriz dinlemedi.11537
  • Giriş : 13.05.2009 / 22:18:00

Anneler Günü alışverişlerinde aslan payını yine kuyumcular aldı. Özellikle İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep kuyumcuları bu tarihte bayram yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Anneler Günü'nde yapılan harcamalara ilişkin kredi kartı kullanım verilerini açıkladı. Buna göre, anneler bu yıl da kuyumcuların yüzünü güldürdü. Anneler Günü'nü kapsayan dönemde kuyumcularda yapılan harcamaların cirosu, bir önceki hafta ile karşılaştırıldığında yüzde 50'ye yakın artış olduğu gözlendi.

Anneler Günü'nde Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep kuyumcularının cirosu Ankara ve İzmir'i geçti, İstanbul'a yaklaştı. Kuyumcu cirosunun en yüksek olduğu 10 ilin başında ilk sırayı, yüzde 36'lık oran ile İstanbul aldı. Sıralamaya göre üçüncü, dördüncü ve beşinci sıralarda yer alan Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep'teki kuyumcuların ciroları toplamı, bu yıl ikinci sıradaki Ankara'yı geride bıraktı ve ilk sıradaki İstanbul'a yaklaştı.

Anneler Günü'nde kuyumcularda yapılan harcamalar listesinin ilk beş sırasını paylaşan İstanbul, Ankara, Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep'i sırasıyla, İzmir, Konya, Antalya, Kastamonu ve Kocaeli illeri izledi.

Anneler Günü'nü kapsayan 9-11 Mayıs tarihleri arasında BKM takasında gerçekleştirilen işlem adedi 6 milyon 902 bin 935 olarak kaydedildi. Takas verilerine göre, bu işlemlerin tutarı geçtiğimiz yıla oranla yüzde yüzde 11,66 oranında artış gösterdi ve 590 milyon TL'ye ulaştı.

Aynı karşılaştırma kapsamında Anneler Günü için kredi kartı ile en çok işlem yapılan ikinci sektör ise bir önceki haftaya göre yüzde 19 oranında artış gösteren sağlık, bakım ve kozmetik ürünleri oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*