Anneleri en çok düşünen ülke İsveç

Anneleri en çok düşünen ülke İsveç.12964
  • Giriş : 11.05.2008 / 09:23:00

146 ülkeyi kapsayan ve Anneler Günü öncesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kadınlara anne olarak en iyi yaşam koşullarını İsveç sağlıyor. İsveç’i Norveç ve İzlanda’nın izlediği listede Türkiye gelişmekte olan ülkeler içinde 52. sırada yer

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Save The Children (Çocukları Kurtarın) örgütünün yaşam koşulları başlığı altında yapılan incelemesinde, öncelikle anne ve çocuk sağlığı ile annelerin iş yaşamı, eğitim olanakları, doğum izni ve sigorta olanakları dikkate alınıyor.

Bu haklar ve olanaklar bakımından İsveç bütün ülkelerin önünde. Özellikle de doğum izni konusunda. İsveç’in doğumdan sonra annenin 480 gün doğum izni var. Bunun 390 gününde sağlık sigortası anneye maaşının yüzde 80’ini ödüyor. Geriye kalan 90 gün ise evde kalıp kalmamak annenin isteğine bağlı. Kaldığı takdirde aldığı maaş günde yaklaşık 20 Euro düzeyine iniyor.

Ntv'de yer alan habere göre doğum izni konusunda İsveç’in diğer ülkelerden bir farkı da anne ve babanın bu izni isterlerse paylaşabilmeleri. Ama bir özellik daha var ki o çok daha ilginç. Eğer anne ile baba doğum iznini paylaşmayacak olursa yasa doğum izninin en az 30 gününü babanın kullanmasını zorunlu kılıyor. Tabi anne için geçerli olan sigorta kuralları baba içinde geçerli olmak üzere. İsveçli annelerin doğum izni sırasında işyerindeki kadrolarını korumaları da yasal koruma altında.

TÜRKİYE 52. SIRADA

İsveç annelerin hakları bakımından gelişmiş ülkeler arasında birinci sırada yer alırken, Türkiye gelişmekte olan ülkeler kategorisinde 52. sırada bulunuyor. (Araştırmada BM’nin uyguladığı gelişmişlik endeksine göre gruplamalar yapıldı.) Türkiye’nin kategorisinde birinci sırada ise İsrail, ikinci sırada Küba yer alıyor. Kuveyt, Mauritius, Tunus, Lübnan, Katar, Ürdün ve İran sıralamda Türkiye’nin önünde yer alıyor.

Liste yapılırken, doğumda gerçekleşen anne ölümü, beş yaşına kadar çocukların ölümü, kişi başına doğumda hazır bulunan hastane personeli, modern korunma yöntemi kullanan kadınların oranı, kadınların eğitim durumu, hükümetin kadın üyelerinin oranı, çocukların yaşlarına göre kilosu, ilköğretime kayıtlı çocukların oranı ve kadınların gelirleri gibi birçok etken göz önüne alındı.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious