Annelerin dikkatine!

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Anne sütü ile beslenen bir çocuk ishal hastalığına yakalanması durumunda emzirmeye devam edilmesi gerektiğine işaret eden uzmanlar, bu dönemde şartlar uygunsa daha sık emzirilmesinde fayda olacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Günlük dışkılama sayısının günde 3 defadan daha sık yapılmasına ve dışkının normalden daha sulu olması hali ishal olarak adlandırılıyor. İshal, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde hala en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olmaya devam ettiğine değinen İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, "Çünkü ishal 0-4 yaş grubu çocuk ölümleri arasında en ön sıralarda gelmektedir. Ayrıca yaşlılarda da ölümlere sebep olabilmektedir. İshale bağlı ölümün sebebi ishal nedeniyle veya eşlik eden bulantı kusmalarla vücuttan aşırı derecede su ve tuzun kaybedilmesidir. Bu nedenle kaybedilen su ve tuzun vücuda geri alınması hayati önem gösterir. Bu da çok basit yöntemlerle yapılabilecek ağızdan sıvı tedavisi ile sağlanabilir." dedi.

İshalli bir çocuğun her zamankinden daha fazla beslenmeye ihtiyacı olduğuna işaret eden Dr. Çetinkara, bu nedenle hazmı kolay ve besin değeri yüksek yiyecekler verilmesi, ishal geçtikten sonra çocuklara en az bir hafta boyunca her gün fazladan bir öğün yemek yedirilmesi, ishalde doktor tanısı olmadan kesinlikle ilaç kullanılmaması gerektiği söyledi.

İshalin iki üç gün içerisinde geçmemesi veya çocukta hala sıvı kaybı belirtileri; halsiz ve bitkin görünümlü, gözleri içe çökük, ağzı ve dudakları kuru, derisi kuru ve buruşuk yaşlı cildi görünümünde, idrarı azalmış, bıngıldağı çökmüş bir şekilde görülmesi, ateş, sık sık kusma, yiyip içememe ve kanlı katı dışkı yapma veya iki saat içinde birkaç kez sulu dışkı yapma görülmesi durumunda en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna baş vurulması gerektiğini vurgulayan Çetinkara, su kaybı belirtileri olan çocuklara verilen ishal paketlerinin bütün sağlık kuruluşlarından ücretsiz temin edilebileceğini açıkladı.

Enfeksiyonlar, beslenme hataları, besin alerjileri ve zehirlenmelerin çocuklardaki en önemli ishal sebepleri olarak bilindiğine dikkat çeken Çetinkara, ishalden korunmanın temel şartının temizlik olduğunu ifade etti.

"İshalden korunmak için içme sularının temiz olması, klorlanması, klorlanamıyorsa kaynatılarak soğutulması, sebze ve meyvelerin bol su ile yıkanması, yemeklerden önce ve tuvaletten sonra ellerin sabunla yıkanması, yiyeceklerin gerektiği gibi saklanması, haşerelerle mücadele yapılması, çöplerin uygun şekilde ortadan kaldırılması, kişisel temizliğe önem verilmesi gerekir." diyen Çetinkara, kişisel temizliğe önem verildiği kadar çevre temizliğine de önem verilmesi, bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesi, aşıların zamanında yaptırılması gibi konularda hassas davranılmasının ishalden korunmak için önemli olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious