Annenin bebeğe HIV geçirmesi önlenebilir

Annenin bebeğe HIV geçirmesi önlenebilir.21453
  • Giriş : 07.05.2008 / 22:32:00

Yeni bir araştırma, uygun tedavinin, annenin bebeğine AIDS'e yol açan virüs olan HIV geçirmesi riskini ortadan kaldırdığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu çerçevede "antiretroviral" ilaçlar,virüsün anneden bebeğe bulaşması riskini kaldırmaya yardımcı oluyor.

İngiltere ve İrlanda'da 2000 ile 2006 yılları arasında HIV taşıyan 5 bin 151 hamileyle ilgili çıkarılan veriler, önleyici adımlar alındığında virüsün bebeğe bulaşma oranını yalnızca yüzde 1,2 olduğunu buldu.

1990'lı yılların ortalarında ise, etkili ilaç tedavisi mevcut hale gelmeden önce, bu oranın yüzde 20 olduğuna dikkati çeken araştırmacılar, tedavi sonucu bu oranın ilk kez bu kadar düşük seviyede gözlemlendiğini belirtti.

İngiltere'de HIV taşıyan birçok annenin, şimdi hamilelik döneminde "antiretroviral ilaç terapisi" (ART) gördüğü kaydedildi.

Sezaryen ameliyatıyla bir doğumun çocuğa bu virüsün bulaşma riski azaltılırken, bu yeni araştırma, birçok vakada ilaçların normal bir doğumun mümkün olmasında çok etkili olduğunu da ortaya koydu.

ART gören kadınlar için, doğum yöntemlerine bakılmaksızın, hamileliklerinin son 14 gününde bebeğe virüs bulaştırma oranlarının yüzde 0,8 çıktığı da kaydedildi.

Araştırmacılar bu başarının anahtarının, İngiltere ve İrlanda'daki birçok kadının, HIV için doğumöncesi testler yapılmasını kabul etmesi olduğunu belirtiyor.

Buna rağmen Dünya Sağlık Örgütü'nce (WHO) 2006'da hazırlanan raporda, ART ilaçlarına ulaşmanın gelişmekte olan ülkelerde çok sınırlı olduğu ifade edildi.

Bu ülkelerde HIV taşıyan hamile kadınların ancak yüzde 10'unun bu ilaçları alabildiği de kaydedildi.

Sonuç olarak araştırmacılar, anneler ihtiyaç duydukları ilaçları alamadığı için, her gün HIV'li yaklaşık bin 800 bebeğin dünyaya geldiğini hesapladı.

Araştırmayı yapan uzmanlardan Claire Townsend, ilaçları alabilen kadınlar için sonuçların son derece cesaret verici olduğunu bildirdi.

Hamile kadınlarda, ART tedavisi için HIV'in erken teşhisinin, bu virüsün bebeğe geçme riskini çok aza indirdiğini söyledi.

Townsend, doğum öncesi HIV testi yaptırılmasının büyük önem taşıdığını da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious