Annenin en zor imzası

Annenin en zor imzası.11818
  • Giriş : 02.03.2008 / 10:39:00

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde bir anne, 2 yıl ömrü kaldağı öne sürülen west sendromu hastası kızının ve kendisinin organlarını bağışladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde yaşayan Nilay Demirel, 2 yıl ömrü kaldığı öne sürülen West sendromu (epilepsinin çocuklukta görülen bir çeşidi)ve motor mental redartasyon (organlarda yetersizlik ve zeka geriliği rahatsızlığı) hastası olan 7 yaşındaki kızı Emine'nin ve kendisinin organlarını bağışladı.

Nilay Demirel, ''gözleri önünde her geçen gün eriyen, kaçınılmaz sona yavaş yavaş yaklaşan kızı Emine için oturup ağıt yakmak yerine, yaşadığı büyük acıyı içine gömüp'' kızının, bağışladığı organlarla başka vücutlarda yaşamasını tercih ettiğini söyledi.

Burhaniye Devlet Hastanesine giderek kızının ve kendisinin tüm organlarını bağışladığına dair formu doldurup imzalayan Nilay Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık kontrolü için zaman zaman Ege Üniversitesine götürdükleri kızının doğum sırasında oksijensiz kalması nedeniyle rahatsızlandığını belirtti. Kızının 7 yıldır bu hastalıkla yaşadığını ifade eden Demirel, doktorların, sağlık problemleri her geçen gün artan küçük kızının 2 yıl daha yaşayabileceğini söylediklerini, bu haberi aldıktan sonra hem kendisi hem de kızı için ''iyi bir iş'' yapmaya karar verdiğini söyledi.

Yapılabilecek en iyi işin organ bağışı olduğuna karar verdikten sonra bu konuda bilgi edindiğini kaydeden Demirel, ''Burhaniye Devlet Hastanesinde görüştüğüm doktorlar, organ bağışının insanların hayatını nasıl değiştirdiğini anlattılar. Ben de hem kızımın hem de kendimin tüm organlarını bağışlama kararı aldım'' dedi. Demirel, kızının sağlık sorunlarının tedaviyle giderilmesinin mümkün olmadığının söylendiğini belirterek, şunları söyledi: ''Kızımın tedavisi mümkün değil. 1-2 yıl sonra yanımda olmayacak.

Bir an, bağışlanan bir organla kızımın sağlığına kavuşabileceğini, bu durumda ne kadar mutlu olabileceğimi düşündüm. Ama kızım için maalesef umut yok. Hayatımın en zor ve içimi huzur dolduran imzasını attım. Kızımın ve kendimin tüm organlarını bağışladım. Bu zor bir karar ama sonuçta Emine'nin yaşamının çok uzun olmayacağını biliyorum. O yüzden başka 'Emine'ler yaşasın istiyorum.''

Anne Nilay Demirel ve kızı Emine Demirel'in organ bağış formlarını teslim alan Burhaniye Devlet Hastanesi doktorlarından Kadir Ünsalan, organ bağışına yeterince ilgi olmadığından yakındı. İnsanların ''Acaba organlarım ölmeden mi alınacak?'' korkusu olduğunu belirten Ünsal, ''Öncelikle kişi kendi organlarını bağışlasa bile yakınları izin vermezse organları alınmıyor. Ayrıca, beyin ölümü gerçekleşmeden organlar kesinlikle alınmıyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious