Antalya, ÖSS'deki birinciliğini kaptırmak istemiyor

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Antalya bu yıl ÖSS birinciliğini kimseye kaptırmak istemiyor. Bunun için İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir dizi önlem alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okul yakınlarında müzik yayını yapılamayacak, sınav süresince inşaat faaliyetleri durdurulacak.

Geçmiş yıllarda üniversiteye giriş sınavında birinciliği kimseye kaptırmayan Antalya, geçen yıl kaybettiği başarısını yeniden kazanmak istiyor. Bunun için Milli Eğitim Müdürlüğü, ÖSS ve OKS öncesinde uygulanmak üzere dershaneler ve resmi okullar ile birlikte bir dizi önlem aldı. Antalya Valiliği de sınav günü uygulanmak üzere yasaklar getirdi. Her iki sınav öncesinde uygulanacak kararları açıklayan Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sezai İrtem, okul yönetimlerinden raporlu dahi olsalar öğrencileri okula seslemelerini istedi.

Öğretmen Evi'nde düzenlenen "ÖSS ve OKS Semineri"nde medyanın karşısına çıkan İrtem, "Bu yıl sınavları iyi derece yaparak başaracağız. Yeni sınav sisteminde tekniğin büyük rolü var. Hata yapmamak ve sorunları çözmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.. Antalya'nın layık olduğu derece birinciliktir ve bunu hep beraber yaşayacağız." dedi.

ÖSS'nin bu yıl 81 okulda yapılacağını ve sınava 28 bin öğrencinin gireceğini bildiren İrtem, OKS'de ise 57 okulda 22 bin öğrencinin ter dökeceğini söyledi.

Her 2 sınav içinde valilik ve müdürlük olarak bir dizi önlemler aldıklarını belirten İrtem, tedbirleri şöyle sıraladı: "Okul yönetimlerinin uygun göreceği tarihlerde il merkezi ve ilçelerde, lise son sınıf öğrencileri, raporlu dahi olsalar, okula seslenerek yeni sınav sistemi ve teknikleri konusunda rehber öğretmenler gözetiminde bilgilendirilecek. Aynı uygulama ÖSS programı uygulayan dershanelerde de yapılacak."

Sınava girecek olan öğrencilerin motivasyonlarını bozacak hiçbir olumsuzluğa karşı tahammüllerinin olmadığını belirten Milli Eğitim Müdürü, öğrenci ve velilere de sınava girecekleri okula bir gün önceden gitmeleri tavsiyesinde bulunarak "Öğrenciler sınava hangi sınıfta gireceklerini., nereye oturacaklarını, sabah güneşinin vurup vurmadığını, oturacağı sıranın konumunu gözden geçirsin. En ufak bir olumsuzluk motivasyonlarını etkiler ve sınava negatif moralle girerler." diye konuştu.

Sınavlara girecek bedensel engelli öğrencilerin de düşünüldüğü bilgisin veren İrtem, bu öğrenciler için iki okul hazırlandığını kaydetti. Sınavlarda öğrencilerin engel türüne göre öğretmen görevlendirilecek.


Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nce alınan diğer önlemler şu şekilde:

1- 10 Haziran'da Kişisel Gelişim Uzmanı Ziya Baran tarafından Cam Piramit'te konferans verilecek.

2- Okulların yıl sonu gecelerinde, öğrencilerin motivasyonunu artırmak için, Milli Eğitim Müdürü'nün öğrencilere hitaben yaptığı 5 dakikalık CD izlettirilecek.

3- ÖSS'ye yönelik yeni sınav tekniklerinin anlatıldığı CD çoğaltılarak, okul ve dershanelere dağıtılacak.

4- ÖSS için Kaleiçi'ndeki Rehberlik Araştırma Merkezi, Antalya Lisesi; çağlayan Lisesi ve Eğitim Araçları Merkezi eski binasında oluşturulan 4 ayrı bilgilendirme bürosunda 5-16 Haziran tarihleri arasında öğrenci ve velilere hizmet verilecek. OKS için aynı uygulama Rehberlik Araştırma Merkezi, Hüseyin Avni Çöllü İlköğretim Okulu ve Eğitim araçları Merkezi eski hizmet binasında 5-9 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

ÖSS ve OKS'ye yönelik Antalya Valiliği tarafından da sınavların yapılacağı tarihte bir dizi tedbir uygulanacak. Antalya Valiliği tarafından alınan önlemler ise şöyle:

1- Sınav süresince okul çevresindeki yollar trafiğe kapatılacak.

2- Sınav süresince okul bahçelerine araç alınmayarak, bahçeler boşaltılıp sessizlik sağlanacak.

3- Okul yakınındaki yerlerde müzik yayını yapılamayacak, sınav süresince inşaatların faaliyetleri durdurulacak.

4- Okullar sınava hazır hale getirilerek, sınavdan bir gün önce veli ve öğrencilerin bilgilenmeleri için sabahtan itibaren açık tutulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious