Antalya cayır cayır yanıyor! 3 köy boşaltıldı

Antalya cayır cayır yanıyor! 3 köy boşaltıldı.20627
  • Giriş : 01.08.2008 / 11:11:00

Antalya cayır cayır yanıyor! 3 köy boşaltıldı, 2 mahalle tamamen yandı. Direkler devrildi hayvanlar telef oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı Karabük Köyü yakınlarında dün öğle saatlerinde başlayan ve Köprüçay rafting merkezinin yanından geçen orman yangınında 4 bin hektarlık kızılçam alanı kül oldu. Antalya'nın gördüğü en büyük yangın olarak açıklanan Manavgat yangınında 3 köy boşaltıldı, 2 mahalle yandı, direkler devrildi, hayvanlar telef oldu.

Manavgat'ın Taşağıl Beldesi'ne bağlı Karabük Köyü yakınlarında dün saat 12.30'da belirlenemeyen bir nedenle başlayan Antalya tarihinin en büyük ve zarar verici yangını orman yangını, büyüyerek sürüyor. Kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanda etkili olan yangın, poyrazın etkisiyle rafting bölgesi Köprüçay'ın bulunduğu Beşkonak'ın yanından geçerek Serik İlçesi'nin Akbaş Köyü'ne yöneldi. Dün havadan uçak ve helikopterle yapılan müdahaleye, hava karardığı için ara verilmesinin ardından rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, geniş bir alanı kuşattı. Rüzgar ve ulaşım yollarının yangın alanı içinde kalması nedeniyle kontrol altına alınamayan alevleri söndürme çalışmalarına Eskişehir, Kütahya, Denizli, Konya ile civardaki ilçelerden takviye ekipler geldi. Hava karardığı için ara verilen havadan müdahale çalışmaları, bugün sabah saatlerinden itibaren tekrar başlatıldı.

DÖRT CEPHEDEN MÜCADELE

Sabah saat 05.00 sıralarında yaklaşık 4 bin hektar ormanın kül olduğu açıklandı.

Yangına 6 helikopter, 5 uçak, 100 arazöz, 250 araç, 500 orman işçisi, köylü ve askerlerle birlikte toplamda 2 bin kişinin müdahale ettiğini belirten Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuş, 4 ayrı cepheden mücadele ettiklerini söyledi.

Akbaş, Bucak ve Sarıabalı köylerinin ve mahallelerinin boşaltıldığını belirten Kurtulmuş, selvi ve kızılçamların 800 derece sıcaklıkta yandığını kaydetti. Meteorolojinin poyrazın 4 gün süreceğini açıkladığını söyleyen Kurtulmuş, “Bu kötü bir haber. Yoğun duman yüzünden ne kadar alanın yandığını tam olarak tespit edemedik, ancak en az 4 bin hektar alanın kül olduğunu biliyoruz” dedi.

Kurtulmuş, “Sıcak alev kilometrelerce ilerideki ormanlık alanı ısıtarak, yangına hazır hale getiriyor. Yangının yönü ve şiddeti çok sık değişiyor. Başladığı yere dönmesinden kaygılanıyoruz. En büyük risk ise 4 gün sürmesi beklenen poyraz” diye konuştu.

BOŞALTILAN EVLER YANDI

Yangın bölgesinde dün gece tahliye edilen Akbaş Köyü'ne bağlı 25 haneli Karataş Mahallesi'ndeki evlerin tamamı ve yine aynı köye bağlı Sarıboğan Mahallesi'ndeki 15 evin tamamı yandı. Yangında çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan telef oldu. Evlerin önündeki traktör ve motosikletler metal yığınına dönerken, elektrik direkleri devrildi.

DÜZLERÇAMI 1715 HEKTAR

Antalya tarihinin bundan önceki en büyük orman yangını 21 Haziran 1997'de meydana gelmişti. Kepezüstü mevkiindeki Düzlerçamı Milli Parkı'nın bulunduğu alanda başlayan ve 3 gün süren yangında 1715 hektar kızılçam yokolmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*