Antalya cayır cayır yanıyor

Antalya cayır cayır yanıyor.10737
  • Giriş : 27.06.2007 / 05:24:00

Mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklığı ve dikkatsizlik, Antalya'da 105 ayrı noktada yangına sebep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yangınların 8'i ormanlık alanlarda, diğerleri kent merkezi ve köylerdeydi. Çıkan yangınlarda 25 ev yandı, çok sayıda küçükbaş ve evcil hayvan telef oldu.

Antalya'da aynı anda tam 105 ayrı noktada yangın çıktı. İtfaiye ekipleri ihbarlara yetişemedi.

Halk, evlerine yaklaşan alevlere bahçe hortumlarıyla müdahale etti.

Kent merkezi ve köylerdeki yangınların çıkış sebebi aynıydı. Çöplük ya da çalılık alanlardaki cam kırıkları 42 dereceye yükselen hava sıcaklığıyla adeta çakmak taşına dönüştü.

Kuru otlar tutuştu, 25 ev, 4 ahır, 1 kamyonet kül oldu. 400 hayvan telef oldu orman arazileri ve seralar zarar gördü.

Oymapınar Hidroelektrik Santrali'nden Antalya'ya elektrik taşıyan yüksek gerilim hatlarının geçtiği ormanlık arazide de yangın çıkınca kente bir süre elektrik verilmedi.
Sıcaklık nedeniyle, halk klimalara yüklenince trafolar patladı. Kentteki hastaneler jeneratörleri devreye soktu.

Başta Manavgat olmak üzere 8 ayrı noktadaki orman yangınları ise havadan ve karadan müdahaleyle birkaç saat içinde söndürüldü.

Antalya'da 2 Temmuz'a kadar ormanlık alanlarda piknik yapılması yasaklandı.

İstanbul'da 15 saatte 250 yangın

İstanbul İtfaiyesi, 15 saat içinde çoğu aşırı sıcak hava dolayısıyla çıkan ot ve çöp yangını olmak üzere 250’nin üzerinde olaya müdahale etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, itfaiye merkezine gece saat 00.00’dan itibaren saat 15.00’e kadar olan süre içerisinde 250’nin üzerinde yangın ihbarı geldi.

İtfaiye yetkilileri, müdahale edilen olayların büyük bir kısmını, aşırı sıcak hava dolayısıyla tutuşan ot ve çöp yangınlarının oluşturduğunu bildirdiler.

Yetkililer, dün ise 24 saat içerisinde 238 olaya müdahale edildiğini, bunların 185’inin yangın olduğunu kaydederek, 185 yangın içerisindeki ot, çöp ve orman yangını sayısının ise 88 olduğuna işaret ettiler.

İstanbul’da 23 Haziran 2007 günü ise tüm grupların müdahale ettiği yangın sayısının 139 olduğunu ifade eden yetkililer, bunlar içerisindeki ot, çöp ve orman yangını sayısının da 79 olduğunu bildirdiler.

İSTANBUL’DAKİ 2 YANGIN

Bu arada, Üsküdar Salacak’ta bulunan bir restoranın tadilatta olan 2 katlı tarihi binasında yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangın sonucu tarihi binada büyük hasar oluştu.

Yangın sırasında binada bulunan ve "tinerci" olarak adlandırılan madde bağımlıları ise itfaiye ekiplerince dışarı çıkartılarak kurtarıldı.

Öte yandan, Hekimbaşı Çöplüğü’nde öğle saatlerinde yangın çıktığı ve yaklaşık 10 dönüm içerisindeki otların zarar gördüğü bildirildi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious