Antalya Hava Limanı ihalesi başladı

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Antalya Havalimanı 1. ve 2. Etap Dış Hatlar Terminalleri, CIP, İç Hatlar Terminali ile bu terminallere ait mütemmimlerin işletme hakkının 17 yıl 3 ay 17 gün kiralanmak suretiyle verilmesi ihalesi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde (DHMİ) gerçekleştirilen ihaleye Çelebi Hava Servisi-Viyana Uluslararası Viyana Havalimanı ortaklığı, Fraport-İçtaş ortaklığı ve TAV katılıyor.

ÜÇ ŞİRKET VAZGEÇTİ

Çelebi Hava Servisi, TAV Havalimanları Holding, Fraport, Fiba Holding, Cengiz İnşaat, Changi Airport International ihale dosyası aldı. İhaleye girmek için gerekli olan tesis görme belgesini ise, Çelebi-Viyana ortaklığı, Çelebi-Changi ortaklığı, Fraport-İçtaş İnşaat ortaklığı, TAV Havalimanları aldı.

Saat 10.00 itibariyle başlayan ihaleye Çelebi-Viyana ortaklığı, Fraport-İçtaş ve TAV geldi. İhale, önce kapalı teklif usulü sonra pazarlıkla devam edecek. Pazarlıkta firmalarla ayrı ayrı görüşülecek. Kazanan şirket, söz konusu alanların 17 yıl 3 ay 17 gün işletmesini, 14 Eylül'den başlamak üzere yapacak.

TARTIŞILAN GİRİŞ ŞARTI

Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle özelleştirilen ilk havalimanı olan Antalya’da halen hizmet veren Fraport’un 1 Eylül 2007, Çelebi ve İçtaş’ın da 24 Eylül 2009 tarihine kadar sözleşmeleri bulunuyor. İç Hatlar ve CIP Terminalleri ise DHMİ tarafından işletiliyor.

İhaleye, 2003-2006 yılları arasında en az 7.5 milyon yolcu kapasiteli ve 100 bin metre kareden büyük terminal işletmesi yapmış şirketler kabul edilmiş, bu da tartışma konusu olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious