Antalya radikal önlemler alıyor

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

ÖSS'de başarısız olan Antalya radikal önlemler almaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1992'den beri yükselen form grafiği gerilemeye başlayan Antalya'da başarısızlığın en önemli nedenli olarak göç görülüyor. Ancak bu gerçeği kendilerine bahane olarak kabul etmediklerini ifade eden yöneticiler, bundan sonra radikal kararlar alacaklarını söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sezai İrtem, başarısızlığa neden olan konularda radikal önlemler almayı planladıklarını anlatarak ve göçle gelen ailelerin çocuklarını çalıştırmayı tercih ettiklerinin altını çizerek, "Çocuklara sahip çıkacağız. Onların velilerini ikna etmeliyiz. Veliler çocuktan faydalanmaktan vazgeçmeli. Her türlü sorumluluğu biz üstümüze alacağız." dedi.

İrtem, çocuklarını çalıştırmak zorunda kalan ailelere valilik kanalı ile yardım yapılmasını sağlayacaklarını ve bu durumdaki çocukları dershaneye kendilerinin göndereceğini de ifade etti.

ÖSS'de 2000-2004 yılları şampiyonu olan, geçtiğimiz yıl ikinciliğe gerileyen Antalya, bu sene ilk 10'a girememenin şokunu yaşıyor. Geçmiş yıllarda eğitim alanında elde ettiği başarılar nedeniyle öğrenci göçü bile alan kentte başarısızlığın nedenleri araştırılacak. Yapacakları çok boyutlu değerlendirme ile yanlışları tespit edeceklerini belirten Antalya Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sezai İrtem, göçle gelen çocuklara yönelik özel çalışma yapacaklarını ifade etti.

Antalya'nın daha çok doğu ve güneydoğu illerinden göç alıyor. Bu kentlerden gelen aileler ise ekonomik durumları iyi olmadığı için çocuklarının okumak yerine çalışarak aile bütçelerine katkıda bulunmasını tercih ediyor.

Göçü bir bahane olarak kabul etmediklerini, ancak ortada duran bir gerçek olduğunu da kabul etmek gerektiğini ifade eden İrtem, "Geleni 'almıyoruz' diyemeyeceğimize göre, bu çocuklara sahip çıkacağız. Çocuklara yönelik özel çalışma yapacağız. Gerekirse ücretsiz olarak dershaneye göndereceğiz. Ailelerine sosyal yardımlaşma vakfı kanalı ile yardım bile yaptırılabilir. Eğitim sorunu çözeceğiz." diye konuştu.

Antalya'ya eğitim alanında kaybettiği itibarını geri kazandırmaya ve başarısını artırmaya çalışacaklarını anlatan İrtem, bu nedenle yetiştirme kursları açacaklarını söyledi. Öğrencilerin bu kurslardan ücretsiz olarak yararlanacaklarına işaret eden İrtem, başarısızlıklarının nedenlerini okul idarecileri, öğretmenler, veliler, dershaneler ve ilgili her kesimle ele alacaklarını da dile getirdi.

Öte yandan Milli Eğitim Müdürlüğü ÖSS sonuçlarının hemen ardından bir çalışma başlattı. 1997 yılından bu yana tarama yapılarak Antalya'nın geçmiş başarıları incelenecek. 1992 yılından 2005'e kadar artan bir başarı grafiği sergileyen Antalya'nın son iki yıldır başarısız olmasının nedenleri araştırılacak. Başarılı olunan yıllarda takip edilen metot ve yöntemler incelenecek. Alt yapı alanındaki eksiklikler de masaya yatırılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious