Antalya Serik yanıyor! Alevler 3 köye sıçradı

Antalya Serik yanıyor! Alevler 3 köye sıçradı.20627
  • Giriş : 01.08.2008 / 08:45:00
  • Güncelleme : 01.08.2008 / 08:54:19

Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan yangın Serik ilçesine bağlı köylere sıçradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akşam saatlerinde Dağlık Akbaş köyüne ulaşan ve şiddetli poyrazın etkisiyle yayılan orman yangını Deniztepesi, Bucak ve Karataş köylerindeki evlere sıçradı. Antalya Valiliği Kriz Merkezinin kararıyla jandarma ekipleri köylerde boşaltma çalışması başlattı.

Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Karataş köyü Macar Mahallesi ile Denizfeneri Köyünde 3-4 evin zarar gördüğü belirtilerek, diğer yerleşim yerlerinin zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin yoğun olarak alındığı bildirildi.

Açıklamada yangına havadan 8 helikopter, 1 Amfibik Uçak, 5 THK Uçağı ile yerden 110 arazöz, 30 dozer, 50 teknik eleman ve 700 yangın işçisi ile müdahale edildiği kaydedildi.

Çalışmaları koordine eden Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, Karabük köyünde başlayan ve Akbaş köyünde çok geniş bir alana yayılan yangında, bölgenin ulaşım yollarının olmaması nedeniyle güçlükler yaşandığını söyledi. Bölgede 100'ün üzerinde arozöz ve dozerlerle yol açma çalışmalarının da gece boyu sürdürdüklerini belirten Kurtulmuşlu, 16 dozerle de yanan evlere müdahale yapıldığını anlattı.

TEHLİKEYE RAĞMEN KÖYLERİ BOŞALTMADILAR

Köylerin boşaltılması kararına karşın bazı vatandaşların evlerini ve mahallerini terk etmek istemediklerini ifade eden Kurtulmuşlu, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybının olmadığını kaydetti.

Geniş sahadaki 4 ayrı cephede müdahaleyi sürdürdüklerini belirten Kurtulmuşlu, ''gece boyu ev ve can kurtarma çalışmalarını yürüttük. Bu Antalya'nın en büyük yangını. Meteorolojiden de kötü haber var. Yangının genişlemesine neden olan poyrazın 4 gün daha süreceği söyleniyor. Yangının şiddeti sık sık değişiyor ve ani patlamalarla yangın yayılıyor. Yangın, sıcak alevlerin sürekli atlamasıyla devam ettiği yerlerin 500 metre ilerisine kadar genişleyebiliyor'' dedi.

Yangının Aspendos Antik Tiyatrosu'nun bulunduğu bölgeye 4-5 kilometre kadar yaklaştığını kaydeden Kurtulmuşlu, ormanlık alan bulunmaması sayesinde antik tiyatronun risk altında bulunmadığını söyledi.

-KÖYLERDE MANZARA ORTAYA ÇIKTI-

Öte yandan orman yangınının neden olduğu yerleşim birimlerindeki tahribat da günün aydınlanmasıyla ortaya çıktı. Ağırlıklı olarak Karataş ve Sarıboğan köylerinde onlarca evin ve ahırın tamamen yandığı görüldü.

Gazetecilere gözyaşları içerisinde yaşananları anlatan köylüler, ev ve ahırlarına sıçrayan yangını söndürmek için kendilerinin çaba sarf ettiğini, gece boyunca yanan evlerine, itfaiye ve arozözlerin müdahale etmediğini savundular.

İtfaiye ve orman teşkilatlarına tepki gösteren köylüler, evlerinin ve ahırlarının yanı sıra, çok sayıda hayvanlarının da telef olduğunu anlattılar.

Dumandan etkilenen bazı yaşlı vatandaşlar da yakınları tarafından hastaneye kaldırılırken, çok sayıda vatandaş da yanan evlerinin başında gözyaşı döktü.

Yanan evlerin bulunduğu köylerde çok sayıda elektrik direğinde de hasar oluştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*