Antalya turizmi krizden etkilenmedi

Antalya turizmi krizden etkilenmedi.9940
  • Giriş : 10.06.2009 / 14:23:00

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, dünya genelinde yaşanan ekonomik krizin Antalya'ya gelen turist sayısını etkilemediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya-Nürnberg kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde Antalya'ya gelen Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Ulrich Maly ve beraberindeki heyet, Vali Alaaddin Yüksel'i makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali Yüksel, kardeş şehir Nürnberg heyetini Antalya'da ağırlamaktan büyük keyf aldıklarını bildirdi.

Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Ulrich Maly'in kentle ilgili sorularını da yanıtlayan Yüksel, ''Antalya'nın dünya genelinde yaşanan ekonomik krizden ne kadar etkilendiği'' şeklindeki soru üzerine şunları söyledi:

''Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı (Teğet geçti) diyor. Turizmimizin ise dünya genelinde yaşanan ekonomik krizden şu ana kadar etkilendiğini gösterir bir belirti yok. Etkilemedi diyebiliriz. turizmde geçen yılın rakamlarına ulaşıldı. Almanlar başta olmak üzere Rusya ve Avrupa'nın birçok ülkesinden turistler gelmeye devam ediyor. Gelişlerdeki tempo hiç durmadı. Bu yoğunlukta Almanların tercihi yine Antalya.''

Antalya'nın, turizmin yanında tarımda da söz sahibi olduğuna işaret eden Antalya Valisi, Türkiye'nin yaş sebze ihtiyacının yüzde 16'sının, meyvesinin yüzde 6'sının, narenciye ihtiyacının yüzde 50'sinin ve kesme çiçeğin yüzde 85'inin Antalya'dan karşılandığını bildirdi. Vali Yüksel, Almanya, Hollanda ve Rusya'ya ihraç edilen kesme çiçekten yılda 500 milyon dolarlık gelir elde edildiğini belirtti.

Antalya'nın, Akdeniz'in en temiz kıyılarına sahip şehir olduğunu da ifade eden Yüksel, mavi bayrak sayısının 162'ye ulaştığını kaydetti.

Antalya'da 32 bin yerleşik yabancı bulunduğuna dikkati çeken Yüksel, bunun 21 bininin Alman olduğunu söyledi. Antalya'yı dünyanın birçok ülkesinden turistlerin ziyaret ettiğine işaret eden Vali Yüksel, Antalyalıların Nürnberg'e karşı ise özel bir ilgisi olduğunu kaydetti.

''Evimize geldik'' diye sözlerine başlayan Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Ulrich Maly de, ''Almanya'dan çıktığımızda soğuk ve yağışlı bir hava vardı. Antalya'da çok sıcak ve güzel bir hava ile karşılaştık. Antalyalıların ilgisi de havası kadar sıcak. Antalya ikinci evimiz'' diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Nürnberg Kardeş Şehirler Koordinatörü İsmail Baloğlu, Nürnberg Türk İşadamları Derneği Başkanı Haldun Gerçek ile siyasetçi ve gazetecilerden oluşan heyet, daha sonra valilik binasını gezdi. Yüksel, ziyaretin anısına Nürnberg Belediye Başkanı Maly'e bir plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*