Antalya'da domuz mezbahanesi var

Antalya'da domuz mezbahanesi var.20469
  • Giriş : 24.06.2009 / 18:06:00

Tarım Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Doç. Dr. Muzaffer Aydemirden domuz çiftlikleriyle ilgili çarpıcı açıklamalar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ülkemizde her dönem meydana gelen tartışmaların başında gelir domuz eti meselesi. Acaba aldığımız et ne etidir? domuz eti için önlem alınmış mıdır? Bazen bu olay koca bir tatili kabusa dönüştürebilir. Yediğimiz yemeğin domuz eti içermesi çoğu zaman belirtilmez. Peki Müslümanlar böyle bir tehlike karşısında ne yapmalı? Ülkemizde domuz çiftlikleri var mı? Bu soruların cevabını Tarım Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Doç. Dr. Muzaffer Aydemir veriyor. www.sdplatform.com sitesinden Ömer Çakkal'a konuşan Aydemir bakanlık tarafından ruhsatlanmış herhangi bir domuz çiftliği bulunmadığına dikkat çekiyor. 26254 sayılı yasa koşullarına uyan domuz çiftliği bulunmadığını söyleyen Aydemir çalışma yeterliliği olmayan yerlere ruhsat verilmediğini kaydetti.

ANTALYA'DA 3. SINIF DOMUZ MEZBAHANESİ VAR

Geçtiğimiz günlerde çeşitli gazetelere yansıyan “Türkiye'de 3. sınıf domuz mezbahanesi var” şeklindeki haberlere cevap veren Aydemir gerçeği saklamıyor. Antalya'da 3. sınıf bir domuz mezbahanesi olduğunu belirtiyor. 3. sınıf bir domuz mezbahanesi açmak için yasa gereği konulan kuralları yerine getirmek gerektiğini kaydeden Aydemir bu kuralları uymayan yerlere ruhsat verilmediğini sadece Antalya'da bir tane 3. sınıf domuz mezbahanesi olduğunu dile getiriyor.

HAYVANLARDA KARKAS VE TRİŞİN KONTROLU YAPILIYOR

Tüketici Haklarının Korunması gereğince 5179 sayılı kanuna vurgu yapan Aydemir bakanlık tarafından da gerekli kontrollerin yapıldığını söyledi. Kesilen hayvanların karkaslar ve trişin yönünden kontrol edildiğini kaydeden Aydemir "Kesilen hayvanlara ait karkaslar (hayvanın kemik dokusuna verilen isim) Veteriner Hekimler tarafından özellikle trişin (domuz etinde bulunan parazit) yönünden kontrol edilmekte ve bu karkasların nerelere gönderildiği konusunda titizlikle kayıtları tutulmaktadır." dedi.

"İŞLETME SAHİBİ SORUMLU KİŞİDİR"

İşletme sahiplerine ve tüketicilere seslenen Aydemir işletme sahiplerinin sattıkları üründen sorumlu olduğunu söyledi. Tüketicilere de uyarılarda bulunan Aydemir, beklenmedik bir problemde işletmenin, kurumun şikayet edilmesini istedi ve ekledi: "Tüketiciler yedikleri yiyeceğin hangi etten yapıldığını sorgulama hakkına sahiptir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*