Antalya'da ekmek 70 YKR oldu

Antalya'da ekmek 70 YKR oldu.12437
  • Giriş : 23.03.2008 / 22:29:00

Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişiklikle ekmeğin asgari ağırlığı 150 gramdan 300 grama çıkarıldı. 300 gramlık ekmek 70 yeni kuruştan satılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tebliğin 5 Mart 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından harekete geçen fırıncılar, yeni düzenlemeye geçmek için çalışmalarını son aşamaya getirdi. Antalya Fırıncılar Odası'na bağlı işletmeler, gelecek haftadan itibaren 300 gramlık emek üretimine başlayacak. Oda Başkanı Musa Kazım Buhurcu, önümüzdeki haftadan itibaren 150 gramlık ekmek üretimine son verileceğini bildirdi.

Yüzde 17 zamla birlikte 300 gramlık ekmeğin 70 yeni kuruştan satılacağını kaydeden Buhurcu, "Yeni düzenlemeye gelecek haftadan itibaren uymaya başlayacağız. Ekmeğin gramajını iki katına çıkaracağız. Fiyatı da 30'dan 60 Ykr'ye yükselecek. Yüzde 17 zamla birlikte ekmek 70 yeni kuruştan satılacak." dedi. Oda Başkanı, maliyet ve işçilik artışlarından dolayı ekmeğe yüzde 23-25 civarında bir zam yapmaları gerektiğini, fakat bu oranı yüzde 17 seviyesinde tutacaklarını aktardı.

"Yeni düzenlemeyle ekmeğin ebadında gözle görülür bir büyüme olacak." diyen Buhurcu, şöyle konuştu: "Ekmeğe en son 9 ay önce zam yapmıştık. 150 gramlık ekmek 30 kuruş olmuştu. O günden bu yana akaryakıt sürekli artıyor. Elektriğe iki yıl aradan sonra yüzde 20 zam geldi. Su yüzde 10 arttı. 32 YTL ona unun çuvalını şimdi 45'e alamıyoruz. Maliyetler çok arttı. Ayrıca her gelen zammı yansıtma şansımız yok."

HALK EKMEK, 70 YERİNE 50 KURUŞTAN SATILACAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ekdağ şirketi tarafından üretilen 'Halk Ekmek' ise piyasadan 20 kuruş daha ucuza satılacak. Yeni düzenlemeye geçildikten sonra da düşük fiyat politikasını devam ettireceklerini bildiren Halk Ekmek Müdürü Recai Saylık, "Fiyatlarımız piyasadan yüzde 15-30 arasında daha düşük olacak. 300 gramlık ekmeği 50 kuruşa satmayı planlıyoruz. 45 kuruşa çekebilmenin de hesaplarını yapıyoruz. Maliyet artışları ciddi bir baskı oluşturmasına rağmen vatandaşa daha ucuz ekmek sunabilmenin yollarını arıyoruz." dedi. Saylık, 300 grama geçilmesinde fayda gördüğünü ifade ederken "Ekmek yasal olarak 300 gramın altında olmayacak. 5 Haziran 2008 tarihine kadar süre var. Bu tarihe kadar herkes uygulamaya geçmek zorunda. Biz de gramaj artırımına yönelik makinalarımızı güçlendirdik." hatırlatmasında bulundu.

Antalya'daki ekmek üreticilerinin aynı anda uygulamaya geçmesi gerektiği görüşünde olan Saylık, asgari 300 gram sistemine geçilmesini ekmeğin kalitesi, protein ve vitamin değeri açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Halk Ekmek Müdürü Saylık, 150 gramda ekmek üretmenin karlı olmadığını savunarak şunları söyledi: "300 gramlık ekmekte 150 gram boyutlarında olacak. Daha fazla şişirme ve katkı maddesi konulmasına gerek kalmayacak. Gram başına alına kalori daha yüksek olacak."

Ekmekte tek sorunun arz ve talep arasındaki denesizlik olduğunu ileri süren Saylık'a göre Antalya'da yüksek bir arz var. Günlük 1 milyona yakın ekmek tüketiliyor. Antalya'daki fırınların günlük 2,5 milyon üretim kapasitesine sahip olduğu bilgisini veren Saylık, sözlerine "Halk Ekmek olarak kapasitemizi yüzde 75 arttırdık. 40 bin olan günlük ekmek üretimini 75 bine çıkardık. 300 grama geçtikten sonra bir miktar daha arttırmayı planlıyoruz." eklemesini yaptı.

Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğe göre, ekmeğin asgari ağırlığı 150 gramdan 300 grama çıkarıldı. Ekmekler 300 gramdan başlayarak 50'şer gram artırılarak piyasaya sunulacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığına ait Türk Gıda Kodeksi Tebliğleri 5 Mart 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinde değişiklik yapan tebliğe göre, ekmeğin asgari gramajı 150'den 300'e çıkarılırken, 50'şer gramlık artırımlarla değişik boylarda ekmekler piyasaya sunulacak. Ekmek çeşitlerinin etiketlerinde de un çeşitlerinin yüzde oranları belirtilecek. Bu ürünleri üreten ve satan iş yerleri de 3 ay içerisinde uygulamaya geçecek. Şartları yerine getirmeyen iş yerlerinin faaliyetine izin verilmeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious