Antalya'da ekolojik ürünler pazarı açıldı

  • Giriş : 16.03.2008 / 16:02:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneğince ortaklaşa oluşturulan Ekolojik Ürünler Pazarı'nın açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şahin, Antalya'nın, turizmin yanı sıra tarımda da öncü kent olduğunu bildirerek, ''hazırlanan projelerin hayata geçirilmesiyle bölgenin ve Avrupa'nın en önemli tarım kenti olacaktır'' dedi.

Bakan Şahin, sabah saatlerinde Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğünde kurumun çalışmaları ve projelerine ilişkin basın kapalı bir brifing aldı. Şahin, brifingin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Cam Piramit Kongre ve Fuar Alanı içinde oluşturulan Ekolojik Ürünler Pazarı'nın açılışına katıldı. Mehmet Ali Şahin, açılışa katılan sanatçı Nükhet Duru ile de sohbet etti.

Burada düzenlenen törende konuşan Şahin, haftada bir organik tarım ürünlerinin satılacağı pazarla, tüketicilere, ''Antalya Türk tarımında öncüdür. Tüketiciler organik tarım ürünlerinini yeme hakkına sahiptir'' mesajının verildiğini belirterek, Antalya'nın turizmin yanı sıra tarımda da her geçen gün gelişme kaydettiğini söyledi.

DSİ'de aldığı brifingde Antalya'daki sulama projeleri hakkında geniş bilgi aldığını anlatan Şahin, şöyle devam etti:

''Su tarım için hayattır. Antalya'da sulanabilir nitelikli büyük bir arazi var. Bunun oranı Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Hem elektrik enerjisi üretecek hem de sulama yapabilecek Antalya'daki 3 büyük barajın yapımı yüzde 95 oranında tamamlandı. Gerekli ödeneğin tamamlanmasıyla barajlar ve projeleri devam eden göletler kısa sürede hizmet vermeye başlayacak.''

DSİ yetkililerinin baraj ve göletlerin tamamlanabilmesi için kendine 23 milyon YTL'ye ihtiyaç duyulduğunu ilettiklerini dile getiren Şahin, arazinin sulanabilmesi ve bölgede tarımın geliştirilmesi için yapılan çalışmaların, projelerin kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi.

Şahin, ''Projelerin hayata geçirilmesi için ihtiyaç duyulan ödeneği, yarın Bakanlar Kurulu'nda gündeme getireceğim. Antalya'nın sulama, elektrik enerjisi ve taşkın sorunlarını çözmeliyiz. Antalya turizmin yanı sıra tarımda da öncü kenttir. Hazırlanan projelerin hayata geçirilmesiyle bölgenin ve Avrupa'nın en önemli tarım kenti olacaktır'' dedi.

-VALİ YÜKSEL'İN KONUŞMASI-

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel de organik ürünlerin Avrupa'da yüzde 20 pazar payına sahip olduğunu belirterek, Antalya'da açılan pazarın tüketicilerin organik ürün tüketimi artıracağını söyledi.

Antalya'nın, tarımla milli gelire katkı sağlayan Türkiye'deki 8'inci kent olduğuna değinen Yüksel, kırsal kesimde nüfusu en çok olan 3 şehir arasında yer alan Antalya'da, kırsal kesimde yaşayan vatandaşların tarımla buluşturulması gerektiğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de katkı maddesi konulmadan üretilen ürünlerin sunulacağı Antalya Ekolojik Ürünler Pazarı'nın gıda sağlığı güvenliğine ciddi katkı yapacağını dile getirdi. Başkan Türel, pazarın açılması için öncülük ve koordine görevi yapan eşi Ebru Türel'e teşekkür ederek, çalışmalarında en büyük desteği eşinden aldığını anlattı.

Konuşmaların ardından, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ebru ve Menderes Türel çiftine Antalya Valisi Alaaddin Yüksel tarafından hazırlatılan teşekkür belgesini verdi.

Törenin ardından stantları gezen Bakan Şahin'in yanına gelen bir kadın, yeni yasal düzenlemelerle iş güvenliği konusunda olumsuzluklar yaşayacakları yönünde eleştiride bulundu. Bakan Şahin, bu kişiye, ''Düzenlemeler ortada. Ayrıntılarını bilmeden eleştirmeyin'' şeklinde yanıt verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious