Antalya'da 'futsal' heyecanı

Antalya'da 'futsal' heyecanı .12333
  • Giriş : 15.11.2007 / 11:42:00

4 grupta 32 takımın yarışacağı turnuva 16 Kasım Cuma günü başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ile Organizasyon Komitesi Başkanı Levent Küçükçolak, turnuva hakkında bilgi verdi.

Antalya'da 5 yıldızlı oteller ve turizm acentaları, Türkiye'de ilk kez düzenlenecek futsal turnuvasında karşı karşıya gelecek. Muratpaşa Belediyesi ve AKTOB'un ortaklaşa gerçekleştireceği turnuva 16 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında oynanacak. 4 grupta toplam 32 takımın yarışacağı turnuva öncesinde konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, futsalın salon futbolu olarak bilinen ve genel olarak futbola benzese dahi kendine özgü kuralları olan bir spor dalı olduğunu söyledi. Evcilmen, 5'er kişilik takımlarla oynanan, taç atışının elle kullanıldığı, basketboldaki takım faulü uygulamasının olduğu futsalın Türkiye'de nizami kurallarına göre ilk defa Antalya'da oynanacağını açıkladı.

Daha önce İzmir'in uluslararası futsal turnuvalarına ev sahipliği yaptığını aktaran Evcilmen, "Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ile ortaklaşa düzenlediğimiz bu organizasyon Türkiye'de ilk futsal turnuvası olma özelliğini taşıyor" diye konuştu. Muratpaşa Belediyesi Spor ve Sergi Sarayı'nda yapılacak olan futsal turnuvasını geleneksel hale getirmek istediklerini kaydeden belediye başkanı ilk turnuvanın turizmciler arasında gerçekleşeceğini ifade etti.

5 yıldızlı otel ve turizm acentalarından 32 takımın katılacağı turnuvada her takımın bir yıldız oyuncu kontenjanı olacak. Tanju Çolak, Rıdvan Dilmen, Metin Tekin gibi Türk futbolunun yıldız isimlerinin bu turnavada sahaya çıkacağını ifade eden Başkan Evcilmen, ayrıca Futsal A Milli Takım Antrenörü Ömer Kaner'in turnuva öncesi takımlara futsalın kuralları hakkında bir seminer vereceğini söyledi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Levent Küçükçolak ise futsalı Antalyalıların çok beğeneceğini söyleyerek, "Ampute Milli Takımı'nı da gösteri maçı yapması için davet ettik. Umarım gelirler" dedi.

FUTSALIN KURALLARI

* Futsal sahasının uzunluğu en az 38 en çok 42, genişliği ise en az 18, en fazla 25 metredir. Penaltı noktası kaleye 6 metre, ceza sahası 10 metre mesafededir. Kaleler 3 metre eninde, 2 metre yüksekliğindedir.

* Futsal topunun çevresi en çok 64, en az 62 santimetre, ağırlığı ise oyunun başlangıcında en fazla 440, en az 400 gramdır. Topun 2 metre yükseklikten bırakıldığında en az 50, en fazla 65 santimetre zıplaması gerekir. Top fazla zıplamadığından futsal top tekniğine dayalı bir oyundur.

* Oyun biri kaleci olmak üzere her biri en çok 5 oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Yedek oyuncu sayısı en fazla 7'dir. Oyuncu değişikliği yapma hakkı sınırsızdır.

* Her takımın her iki devrede yaptıkları ilk 5 faul kaydedilir. Her iki yarıdada ilk beş takım faulünden önce rakip oyuncular baraj kurabilirken 6'ıncı takım faulünden sonra baraj kurulmaz. Futsalda taç atışları da ayakla kullanılır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious