Antalya'da meydana gelen sel 1 can aldı!

Antalya'da meydana gelen sel 1 can aldı!.13283
  • Giriş : 05.12.2007 / 14:10:00

Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki şiddetli yağış ve fırtına günlük hayatı olumsuz etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya ve ilçelerinde şiddetli yağış ve fırtına etkisini sürdürüyor. Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova beldesinde 1 kadın sel sularına kapılarak yaşamını yitirdi.

Antalya'nın Kemer ilçesinde de etkili olan yağış sırasında, Tekirova beldesinin içinden geçen dere yatağından karşıya geçmeye çalışan 55 yaşındaki Rahime Çoban, sel sularına kapıldı. Çoban'ın cesedi, sahilde bulundu.

Elektrik kesintileri yaşanıyor

Öte yandan, şiddetli yağış ve fırtına yüzünden kent merkeziyle bazı ilçelerde elektrik kesintileri yaşanıyor.

Fırtına nedeniyle şehir merkezi ve bazı ilçelerde, şiddetli rüzgar nedeniyle bazı elektrik telleri koptu, tellerin birbirine yaklaşması veya temas etmesi sonucu arızalar oldu ve bu bölgelere bir süre elektrik verilemedi.

Antalya ile Kemer arasındaki elektrik iletim hattında meydana gelen problem nedeniyle Kemer ilçe merkezine uzun süre elektrik verilemezken, Kaş ilçesinde de benzer sorunlar nedeniyle elektrik kesintisi yaşandı.

Antalya kent merkezinde Varsak ile Masa Dağı çevresindeki semtlere elektrik nakledilen tellerde de kopmalar meydana geldi. Bu bölgelerdeki bazı semtlere hala elektrik verilemezken, Lara civarındaki semtlerde de elektrik kesintileri yaşandı.

Yetkililer, şiddetli fırtınanın yanı sıra, yağmurun da izolasyon problemlerine neden olduğunu ve bu durumun kesintilere yol açtığını belirttiler. Elektrik iletim ve dağıtım şirketlerinin arıza ekipleri arızalara anında müdahale etmeye devam ediyor.

Metrekareye 75 kilogram yağış

Antalya'da saat 02.00'den itibaren şiddetini artıran yağış, kentte günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Kentte son 24 saatte metrekareye 75 kilogram yağış düştü, rüzgarın saatteki hızı ise 75 kilometreye kadar çıktı.

Şiddetli yağış nedeniyle yollarda su birikintileri oluşurken, rüzgarında eşlik ettiği yağmur nedeniyle vatandaşlar yollarda yürümekte zorlandı. Şiddetli rüzgar, ağaç dallarının kopmasına neden oldu.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerine göre, son 24 saatte Antalya'da metrekareye 75 kilogram yağış düştü. Önümüzdeki saatlerde Antalya'nın doğusuna kayması beklenen yağışların yarın sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

Yağmurla birlikte güney yönlerden esen rüzgarın hızı ise saatte 75 kilometreye kadar çıktı. Antalya'da günün en yüksek sıcaklığının 17 derece olduğu, önümüzdeki günlerde sıcaklıklarda önemli bir değişiklik olmayacağı kaydedildi.

Trafik de aksadı

Bu arada, şiddetli yağış nedeniyle Adliye, Sanayi 1 ve Sanayi 2, Varsak kavşakları başta olmak üzere bazı kavşak ve caddelerde biriken su, trafiğin aksamasına yol açtı.

Şehiriçi trafik ekipleri tüm kavşaklarda görev alarak, tıkanan trafiği açmak için çaba gösterdi. Kavşaklarda yükselen suyun, trafiğin akışını engellemesinin yanı sıra, bazı araçlar su aldı ve arızalanarak, yolun tıkanmasına sebep oldu.

Antalya ile Kemer arasındaki ulaşımın sağlandığı sahil yolunun (Akdeniz Bulvarı) Sea Life Otel ile Boğaçayı köprüsü arasında, kıyı kenar çizgisine yakın olan karayoluna dalgalarla gelen taş ve çakıllar da bu yolda trafikte aksamalara neden oldu.

Yük gemileri güvenli koylara yönlendirildi

Antalya Liman Başkanlığı yetkilileri, şiddetli fırtına ve yağmur yüzünden limanda yükleme ve boşaltma işlemlerinin yapılamadığını bildirdi.

Yetkililer, küçük tonajlı gemilerin liman dışına çıkmalarına izin verilmediğini, büyük tonajlı gemilerin ise kaptanların kendi inisiyatifleriyle limanda havanın düzelmesini beklemeyi tercih ettiğini kaydetti.

Liman Başkanlığı yetkilileri, henüz Antalya Limanı'na ulaşmamış gemilerle telsiz bağlantısı kurularak emniyetli koylara yönlendirildiklerini belirtti.

Yetkililer, Antalya - Kemer arasında halen büyük tonajlı 3 geminin bulunduğunu, bu gemilerin rüzgar ve dalga bakımından emniyetli olan koylara sığındığını söyledi.

Meteorolojik uyarılar!

Şiddetli sağanak yağışların Muğla, Antalya ve Anamur çevrelerinde sel ve su baskınlarına yol açabileceği bildirildi.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yurdun batı kesimlerinde uzun süredir devam eden sağanak yağışların özellikle Muğla, Antalya ve Anamur, çevrelerinde şiddetini arttırarak kuvvetli rüzgarla birlikte etkili olmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, ilgililerin ve vatandaşların sel, su baskını gibi olumsuz şartlara karşı tedbirli olmaları gerektiği kaydedildi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious