Antalya'da organ ticareti iddiası

Antalya'da organ ticareti iddiası.12494
  • Giriş : 16.06.2009 / 14:00:00

Antalya'da organ ihtiyacı olan hastalarla organını satmak isteyenleri buluşturup komisyon aldıkları öne sürülen yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili Akdeniz Üniversitesinden bazı hastaların bilgileri istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Konuyla ilgili çok fazla bilgimiz yok. Savcılıktan birkaç hastanın ismini istediler. Onları verdik'' dedi.

Sağlık Bakanlığı Diyaliz Bilim Kurulu ve Böbrek Nakli Bilim Kurulu üyesi de olan Süleymanlar, geçen hafta Sağlık Bakanlığında, akrabadan olmayan nakillerle ilgili toplantı yaptıklarını söyledi.

Süleymanlar, ''Akrabadan olmayan nakillerin etik ve ahlaki kurallar içine girmesi için çabamız olacak. Herkesin vicdanını rahatlatacak yasal düzenlemeler yapılacak. Organ nakliyle ilgili batıdaki gibi ilkeli, bilimsel, etik değerlere önem verilen bir sistemi geliştirmek için bakanlık gayret içinde'' diye konuştu.

Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği Antalya Şubesi Başkanı Nuri Özkul da organlarını satmak isteyen insanlar olduğunu bildiklerini belirterek, ''Antalya'da da böyle şeyler olduğuna dair kaygım vardı. Maalesef biri böbrek bulup yaşamını kurtarmak, diğeri de böbreğini satıp para kazanarak yaşamını kurtarmak istiyor. O zaman da yasaları zorlayan insanlar oluyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*