Antalya'da ormanlara giriş yasaklandı

Antalya'da ormanlara giriş yasaklandı .10551
  • Giriş : 07.07.2007 / 20:59:00

Antalya’da havaların ısınmasıyla birlikte orman yangını riskinin artacağını bildiren valilik, bugünden itibaren piknik alanları ve mesire yerleri de dahil olmak üzere ormanlara girişi yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, meteorolojik şartların yeniden hassas hale gelmesi ve yangın riskinin artması nedeniyle tüm vatandaşların duyarlı olmaları istendi.
Açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Antalya ve çevresinin Basra alçak basınç merkezinin etkisi altında olduğu, buna bağlı olarak sıcaklıkların artacağı, nem seviyesinin de düşük olacağı bildirildi.
Meteorolojik veriler değerlendirildiğinde, bugünden itibaren yangın hassasiyetinin üst seviye çıkacağına değinilen açıklamada, meteorolojik şartlar ve ormanlardaki yangın hassasiyeti normale dönünceye kadar, bazı tedbirler alındığı belirtildi.
Bu tedbirler çerçevesinde, ikinci bir duyuruya kadar halka açık piknik ve mesire alanları dahil ormanlara girişlerin yasaklandığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
"Orman yangınlarına karşı hassas bir döneme girilmesi nedeniyle, yarından itibaren orman içi ve mücavir alanlarda cip, motosiklet ve arazi tipi diğer araçlarla düzenlenen safari turları can ve mal güvenliği bakımından durdurulmuştur." Açıklamada, meteorolojik şartların yangınlara karşı hassasiyeti tetiklemesi nedeniyle, yangın riskinin giderek artması üzerine, orman içi ve mücavir alanlarda, gerekçesi ne olursa olsun ateş yakılması, ateş ve benzeri maddelerle girilmesi, orman geçişi güzergahlarında da vasıtalardan sigara atılmamasına ilişkin alınan tedbirler konusunda tüm yerleşim birimlerinde kaymakamlıklar, belediyeler ve muhtarlıklar tarafından duyuru yapılması da istendi.
Valilik, meteorolojik şartlar normale dönünceye kadar ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla, vatandaşların üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiği de vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious