Antalya'da 'Pippa Bacca' yürüyüşü

Antalya'da 'Pippa Bacca' yürüyüşü.9319
  • Giriş : 16.04.2008 / 00:40:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 01:00:46

Antalya'da, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi 30 kadın, Gebze yakınlarında tecavüz edildikten sonra boğularak öldürülen İtalyan sanatçı Giuseppina Pasgualino di Marineo için gelinlik giyip, duvak takarak yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konyaaltı Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi 30 kadın, ‘Tecavüz cinayete bağlı olmayarak en ağır cezaları almalıdır’, ‘Hepimiz barış elçisiyiz’, ‘Siyasette kadın savaştan sakın’, ‘Kadın erkek elele mutlu günlere’, ‘Uzatın ellerinizi birleşelim’ yazılı dövizler taşıdı. Yürüyüş öncesi kadınlar, Atatürk Parkı içerisinde bulunan Antalya Kent Konyesi binası önünde yaptıkları açıklamada şöyle dedi:

“İtalyan sanatçı Pippa Bacca'nın barış adına başlattığı seyahatinin bizim ülkemizde lanetlenen bir şekilde sonlanması hepimizi derinden incitmiştir. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi söyleyecek söz bulmakta zorlanıyoruz. Ancak bu olayı Türkiye'de kadınların şiddete uğramasının ve bunun ötesinde töre, adap, erkan kelimeleri ile bastırılmasının yasal dayanaklarını yok etmeye bir milat olarak kabul etmeliyiz. Tecavüz; cinayete bağlı olmayarak en ağır cezaları almalı ve uygulamalarda artık hiçbir hafifletici sebep ileri sürülmemelidir. Artık kadınları küçük yaştan itibaren örtüler içinde saklayarak, yok ederek yetiştirmekten vazgeçip, güzel yurdumuzun yollarında özgürce dolaşabilmesi için gerekli şartlar oluşturulmasını talep ediyoruz. Barışa en çok ihtiyaç duyulan coğrafyamızda ve çağımızda, bizler Pippa Bacca'nın idealinin gerçekleşmesi için gayretlerimizi esirgemeyeceğiz. Pippa Bacca'nın ailesine, ülkesine ve tüm dünya kadınlarına başsağlığı dileriz ve acılarını paylaştığımızı ifade etmek isteriz.”

Açıklamanın ardından Cumhuriyet Meydanı'na kadar sessizce ve tek sıra halinde yürüyen kadınlar, meydana yaklaşıldığında turistler ve çevredekiler de desteğini aldı. Turistler duvaklı, gelinlikli kadınlara alkışlarla destek oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious