Antalya'da yakalanan dünyanın en ünlü 'hacker'ı

Antalya'da yakalanan dünyanın en ünlü 'hacker'ı.10801
  • Giriş : 21.02.2008 / 10:20:00

Dünyanın en ünlü 'hacker'ı Antalya'da yakalandı. ABD ve Ukrayna hacker'ı kullanmak için sıraya girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya'da yakalanan dünyanın en ünlü 'hacker'larından Maksym Yastremsky paylaşılamıyor. ABD ve Ukrayna ünlü hacker'ın kendilerine iade edilmesini istedi. Türkiye korsanı kime göndereceğine karar veremedi.

14-15 Şubat tarihleri arasında Ankara'da resmi temaslarda bulunan ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey, California Eyaleti'nin "ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı ve erişim" suçlarından Yastremsky'i Kırmızı Bülten ile aradığını belirterek kendilerine iadesi için lobi yürüttü.

Mukasey, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la yaptığı görüşmelerde Yastremsky'nin ABD'ye iade edilmesini talep etti. ABD'li Bakan'ın, "İade süreci konusunda yasal girişimde bulunacağız, Yastremsky'nin dosyasını Türkiye'ye göndereceğiz" dediği öğrenildi.

KULLANACAKLAR MI?

Ukrayna İnterpolü de "erişim ve dolandırıcılık" suçlarından aradığı vatandaşlarının kendilerine iade edilmesi için girişimde bulundu. Adalet Bakanlığı, ABD ve Ukrayna arasında "paylaşılamayan" hacker'ın iade sürecini yargılanacağı suçtan alacağı ceza sonrasına bıraktı.

ABD'nin hacker'in iadesi için Adalet Bakanı düzeyinde girişimde bulunması, "CIA ya da FBI Hacker'ı üstün yeteneklerinden dolayı kullanmak mı istiyor?" şüphesine yol açtı. Üst düzey bir yetkili, "ABD ilk kez terörist olmayan bir suçlu için bu kadar bastırıyor" dedi.

80 BİN KREDİ KARTI BİLGİSİYLE YAKALANDI
Ünlü hacker Yastremsky, geçtiğimiz yıl 26 Temmuz akşamı Kemer'deki lüks bir otele yapılan baskınla yakalanmıştı. Bilgisayarda yapılan ilk incelemede, 64 ayrı ülke vatandaşına ait 80 bin kredi kartı bilgisinin yer aldığı ve bu bilgilerin para karşılığı diğer hackerlere pazarlandığı tespit edildi. Ayrıca Maksym Yastremsky'nin kredi kartı bilgilerini sattığı internet sitesine referansla giriş yapıldığı belirlendi. Yastremsky'nin internet üzerinden kredi kartı bilgilerine ulaştığı, bunları bir internet sitesi üzerinden toplu olarak şifreleri kırıp hesaplardaki paraları aktarmak üzere çalışan diğer hackerlere sattığı ortaya çıkartıldı. Hacker'ın mağdurları arasında 1200 de Türk vardı.
Dünyanın en ünlü hacker'larından biri sayılan ve Antalya'da düzenlenen "Şifre" kod adlı operasyonla tutuklanan Ukraynalı Maksym Yastremsky Türkiye'yi iki arada bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious