Antalya'da yaralar sarılıyor

Antalya'da yaralar sarılıyor.11190
  • Giriş : 05.08.2008 / 16:52:00

Antalya'nın Manavgat ve Serik ilçelerine bağlı köyleri etkisi altına alan orman yangınının ardından bölgedeki yaralar sarılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Kızılayı, Karataş köyü ile bu köye bağlı Macarlar Mahallesi'nde iki ayrı obakent kurmak üzere çalışma yürütüyor.

Türk Kızılayı Serik Afet Müdahale Ekip Başkanı Halil Aksüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Macarlar Mahallesi'nde 14, Karataş köyü yakınlarındaki bir arazide de 24 obadan oluşan obakentlerin kurulması işleminin tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Halil Aksüt, obaların 15'er metrekare genişliğinde olduğunu, her oba için ayrı tuvalet ve banyolar kurulduğunu, ortak mutfak hazırlandığını ifade etti.

TEDAŞ ekipleri, Türk Kızılayı'nın obakent kurduğu alana elektrik hattı döşemek üzere çalışmalara başladı.

Serik Tarım Müdürlüğü ekipleri, köylülerle tek tek konuşarak, tarımsal alanlardaki zararları tespit etmeye başladı.

Büyükşehir ile Muratpaşa belediyeleri ekipleri, bölgeye yiyecek, içecek ve erzak yardımına devam ediyor.

Bugün Büyükşehir Belediyesi, Karataş köyü ve çevresinde sandviç, ayran ve su, Muratpaşa Belediyesi de sıcak yemek dağıtmayı sürdürdü.

Yanan alanlardaki soğutma çalışmalarına devam edildi.

İstanbul, Zonguldak, Karabük, İzmir, Manisa ve çevre illerden gelen yangın söndürme ekipleri geri dönmeye başladı.

-''EVİMİN DİREĞİ ADAMIMI KAYBETTİM''-

Evlerini kaybettikleri için Türk Kızılayı'nın kurduğu obakente yerleşmeye hazırlanan, yangında hayatını kaybeden Osman Kahya'nın eşi Ümmü Kahya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Hem evimi hem hayvanlarımı hem de evimin direği adamımı kaybettim'' dedi.

Yangında her şeylerini kaybettiklerini söyleyerek gözyaşı döken Ümmü Kahya, ''Eşimin cesedi bizim evimizde bulunmadı, komşumuzun evinde bulundu. Sanırım onların evi betonarme, oraya bir şey olmaz diye düşünmüş eve sığınmış'' diye konuştu.

Yangında evi tamamen kül olan ve şu anda sivil savunma ekiplerinin kurduğu çadırda kalan 45 yaşındaki Ümmü Otur da yanan evinin enkazında dolaşarak sağlam eşyası olup olmadığını kontrol etti.

Otur, ''Tüm beyaz eşyalarım, mobilyalarım yandı. En önemlisi, fotoğraf albümümüz kül oldu. Anılarımız yanıp gitti'' diye konuştu.

-OLİMPOS YANGINI-

Bu arada, Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Olimpos beldesindeki orman yangını devam ediyor.

Kumluca Orman İşletme Müdürü Fuat Nur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangına arazi koşulları nedeniyle karadan müdahalede zorlandıklarını, bu sabahtan itibaren daha önce 2 olan helikopter sayısı 3'e çıkarılarak yangına müdahale edilmeye başlandığını bildirdi.

Yangının ilerlemesinin önlenmesi için gece boyunca karadan yangın söndürme işçileri ve vatandaşların yardımıyla alevlerin önünde şerit açıldığını ifade eden Nur, yangının son olarak Musa Dağı'nın zirvesindeki kayalık bölgede iki yerde devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*