Antalya'daki oteller doldu

Antalya'daki oteller doldu.20703
  • Giriş : 23.06.2008 / 10:15:00

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Haziran ayında Antalya'daki otellerin doluluk oranlarında tavan yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'da turizmin son 5 ayda çok iyi bir ivme kazandığını, bu ivmenin Haziran ayında da yükselerek sürdüğünü bildirdi. Çorabatır, ''Haziran ayında otellerin dolulukları tavan yaptı. Otellerde tek oda dahi bulmak zor. Doluluk, Ekim ayı ortalarına kadar sürecek'' dedi.

Çorabatır, Antalya'nın turizmde yüksek sezona girmeye başladığına da dikkat çekerek, ''Antalya artık yüksek sezona giriyor, bundan sonra tatile çıkmak isteyenlere tek oda vermekte bile zorluk çekeriz. Sadece 5 yıldızlı oteller değil, diğer konaklama tesisleri de bundan sonra yüzde 100 doluluklara ulaşacaktır'' diye konuştu.

-OTELLER 12 AY DOLMALI-

Antalya'da otellerin sadece 6 ay dolmasının yeterli olmadığına da işaret eden Çorabatır, şunları söyledi:

''Sadece yaz aylarında dolu olmak bizleri tatmin etmiyor, 12 ay otelleri doldurmalıyız. Antalya'da haziran ile ekim aylarında oteller zaten doluyor. Bu aylarda fazla bir sıkıntı yaşanmıyor. Ancak ekim ile mayıs ayları arasında doluluk sorunları yaşanıyor. Bu da yıl ortalamasında otellerin doluluk oranını düşürüyor. Yaz aylarında yüzde 100 dolu olmak otelcilere yetmez. Otelleri 12 boyunca doldurmak için çalışmalıyız. Bunun için alternatif turizm çeşitlerini devreye koymalıyız. Özellikle kongre, spor gibi alternatif turizm çeşitlerine daha fazla önem vermeliyiz.''

Antalya'nın kongre ve spor turizmi olanaklarına sahip olduğunu anlatan Çorabatır, Antalya'da 118 bin koltuk kapasiteli kongre salonları bulunduğunu, aynı anda 3 bin kişiye hitap edebilecek salon bulunabileceğini kaydetti.

Çorabatır, Antalya'nın kış aylarında 1500 civarında spor takımını ağırladığını ve onlara kamp olanakları sunduğunu belirtti, Yeni yapılacak sahalarla bunun daha da artırılabileceğini ifade eden Çorabatır, kış aylarında boş olan otellerin kongre ve spor turizmi ile doldurulabileceğini anlattı.

-BÜTÜN ÜLKELERDE ARTIŞ VAR-

Çorabatır, Antalya'ya dünyanın birçok ülkesinden turist geldiğine de değinerek, özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelen turist sayısının yüksek oranda arttığına dikkati çekti.

Çorabatır, Avrupa pazarında yüzde 6 ile 8, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelen turist sayısında ise yüzde 25 ile 30 civarında artış yaşandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious