Antalya'daki yangın faciasının iyi yanı bulundu!

Antalya'daki yangın faciasının iyi yanı bulundu!.20350
  • Giriş : 06.08.2008 / 00:32:00
  • Güncelleme : 05.08.2008 / 22:55:42

Antalya'daki orman yangını faciası bölgede atom bombası etkisi yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'da orman yangını kontrol altına alındı.. Günlerce süren yangın yüzlerce hektar alanı kül etti.. Bugün ise Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu'dan yaşananlara ilişkin bir açıklama geldi.

Kurtulmuşlu, Antalya'daki yangının bölgede atom bombası etkisi yarattığını söyledi. Bölgede soğutma çalışmalarının sürdüğünü, bu çalışmaların arkasından zarar tespitine başlanacağını kaydeden Kurtulmuşlu, yangın söndürmede birçok teknik kullanıldığını, havadan müdahalenin yanı sıra yer ekiplerinin iş makinesinden tarım aletlerine kadar birçok aleti kullanarak yangını söndürmek için çalıştıklarını söyledi.Yerleşim birimlerini alevlerden korumak için yangına karşı ateş yaktıklarını anlatan Kurtulmuşlu, şöyle konuştu:

“Alevler son sürat yerleşim birimlerine doğru gelirken, yerleşim birimleri ile orman arasında şerit açarak bu bölgeyi kontrollü bir şekilde yaktık. Yani yangına karşı ateş açmış olduk. Hızla ilerleye alevler önceden yaktığımız bu şeride dayandığında bir anda söndü. Bu şekilde en az 10 mahalleyi alevlerden kurtarmış olduk.”

YANGININ “İYİ” TARAFI VARMIŞ

Yangının bitki örtüsünün kaybına neden olduğunu, orman yolları ve köprüler gibi altyapıya zarar verdiğini ve bölgenin ağaçlandırılması için çok ciddi ekonomik kayıp olduğunu belirten Kurtulmuşlu, “Yangının bir tek iyi tarafı, bu ormanlarda kene kalmadı” dedi.

“Keneler yok olsun” diye yüzlerce hektarın kül olması nasıl iyi karşılanır onu da sizin taktirinize bırakıyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*