Antalya'daki yangınların sebebi araştırılıyor

Antalya'daki yangınların sebebi araştırılıyor.10737
  • Giriş : 25.08.2007 / 15:46:00

Antalya'da, dün 7 ayrı noktada başlayan orman yangınlarından Alanya ve Kumluca ilçelerindekiler tamamen söndürülürken, Manavgat'ın Taşağıl beldesindeki yangın da bu sabah kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Manavgat'taki yangında helikopterlerin de desteği ile soğutma çalışmaları yapıldığını belirten Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, "Antalya'daki hiçbir yangında terör amaçlı sabotaj ihtimali yok. Manavgat yangını haricindekiler insan ihmalinden kaynaklanıyor olabilir." dedi. Antalya'daki yangınlar da 350'si Manavgat'ta olmak üzere toplam 400 hektar orman yandı.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde dün başlayan orman yangını 23 saat süren çalışmaların ardından kontrol altına alındı. Yangında 350 hektar kızılçam ormanı yandı. Burmahan köyü yakınlarındaki elektrik tellerinden çıktığı belirtilen yangında söndürme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalara 4 tane helikopter de havadan destek veriyor. Yangının büyüklüğü nedeniyle Adana, Mersin, Denizli, Muğla, İzmir ve Ankara illerinden istenen uçak ve helikopterler kendi görev bölgelerine geri döndü. Isparta, Burdur, Denizli, Afyon ve Manisa'dan seslenen takviye ekip ve arazözler de dönüş hazırlığına başladı.

Antalya'da, 7 farklı nokta aynı anda yangın çıkması üzerine akıllara gelen 'sabotaj mı?' sorusuna da açıklık getirildi. Antalya'daki yangınlarda 'terör örgütü bağlantılı sabotaj ihtimali' bulunmadığını anlatan Mustafa Kurtulmuşlu, "Manavgat dışındakiler büyük ihtimalle insanımızın ihmal ve dikkatsizliğinden çıktı. Konusunda uzman olan arkadaşlarımız araştırıyor." dedi.

Antalya'nın en fazla orman yangını çıkan üç ilden birisi olduğunu hatırlatan Kurtulmuşlu, şöyle konuştu: "Antalya'da yangın çıkma ihtimali hep var. Ancak rutubet düşüp, poyraz çıktığı zamanlarda risk yükseliyor. Antalya'da, poyrazlı gün sayısı ile çıkan yangın sayısı birbirine paralel. Sigarayı her zaman yere attığınızda ateş çıkartmaz ama poyrazlı havada, rutubet düşük olduğunda sigara ateşi yangına dönüşür. Antalya'daki yangınların yüzde 90 sebebi ihmal ve dikkatsizlik."

Manavgat'taki yangını soğutma çalışmalarının birkaç gün daha sürebileceği bilgisinin veren Kurtulmuşlu, dün gece hayatını kaybeden orman işçisi Hikmet Koç'un (48) cenazesinin, gerçek ölüm sebebinin belirlenebilmesi için Antalya Adli Tıp Kurumu'na gönderildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious