Antalyalılar güneş tutulmasına hazırlanıyor

  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Antalya, 29 Mart'taki Tam Güneş Tutulması'na adım adım hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tutulma, Antalya'daki okullarda şenlik havasında kutlanacak ve öğrencilere güneş gözlükleri dağıtılacak. Milli Piyango idaresi özel bilet, PTT ise o günün anısına hatıra pulları bastırılacak.

Otellerdeki doluluk oranları ise ciddi seviyeler ulaşacak. NASA Side Antik Kenti'nden yapacağı canlı yayın ile Amerikalılar'a güneş tutulmasını canlı canlı izlettirirken, Manavgat'ın Sarin Köyü'ne çadır kent kurulacak. Binlerce profesyonel ve amatör gözlemci, tutulmayı izlemek için Antalya'da olacak.

Antalya, kamu yöneticisi, turizmcisi ve sivil toplum temsilcisi ile 29 Mart 2006 tarihinde gerçekleşecek tam güneş tutulmasına kenetlendi. Bu doğa olayını tüm dünyaya Antalya'dan duyurma gayreti içine girildi.

Antalya'dan izlenebilecek bir sonraki tam tutulmanın 2063 yılında gerçekleşecek olması, Antalya'nın önüne bulunmaz bir fırsat seriyor. Güneş turizmi şansını iyi değerlendirmek isteyen turizm kentinde ise hazırlıklar olanca hızı ile devam ediyor. Konunun tarafları Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in başkanlığında toplandı. Kamu kurumları temsilcileri, turizmciler, TUBİTAK yetkilileri ile bir araya gelen Vali Yüksel, gelinen son durumu basın mensupları ile paylaştı.

29 Mart'taki doğa olayının en iyi izleneceği kentin Antalya olduğuna işaret eden Vali Yüksel, "Amacımız sadece insanların gelmesi yemek yemesi içmesi para kazanmak değil. Yüzyılda bir yaşanan bu gök olayını tam anlamıyla izlenmesine yardımcı olmak dünyaya bunu aktarmak." dedi.

Tutulma gününe has bir takım projeler geliştirdiklerinin bilgisini veren Yüksel, "Biz kaliteli bir turizm ürünüyüz ve bu da bir ürün çeşitlendirmesi. Bu müthiş olay naklen yayınlanacak. Amacımız bugünün tarihe kazınmasını sağlamak." diye konuştu.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Koordinasyonu'nda yapılan çalışmalara toplumun her kesiminden katkı koyması isteniyor. Bu nedenle Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antalya Esnaf ve Sanatlar Birliği (AESOB) kanalıyla özel hediyelik eşyalar yapılması için esnaf teşvik edilecek. Milli Eğitim Müdürlüğü de payına düşen katkıyı koyarak dünya gençliğinin Güneş tutulması nedeniyle Antalya'da buluşması için gerekli çalışmaları yapacak. Bunun için Hollanda'dan bir gurup öğrenci de 'Tam Güneş Tutulması'nı izlemek için Antalya'ya gelecek. Ayrıca 29 Mart, tüm okullarda gök bilimleri şenliği şeklinde kutlanacak ve öğrencilere gözlük dağıtılacak.

Güneş tutulmasına hazırlanan bir diğer kesim ise turizmciler. Toplantıya katılan Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen rezervasyonların Mart döneminde yoğunlaştığına dikkat çekti. Şen, "Özellikle Uzakdoğu ve İskandinav ülkelerinden gelen rezervasyonlar yüksek. Net bir rakam vermek için henüz erken ama doluluklar ciddi seviyelere ulaşacak." şeklinde konuştu.

Antalya'da, 29 Mart gününde güvenlik ve sağlık hizmetleri için de özel önlemler alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious