Antalya'nın ciğerleri yandı

Antalya'nın ciğerleri yandı.18250
  • Giriş : 30.09.2007 / 09:45:00

Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Demirtaş beldesinde çıkan orman yangınında 150 hektar maki ve kızılçam kül oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yangına Antalya merkez, çevre ilçelere ait orman ekipleri ile 16 belde belediyesinin itfaiye ekipleri müdahale etti. Kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmaları sürerken, meydana gelen en etkileyici görüntü ise bir kaplumbağanın alevlerden kaçmaya çalışması oldu.

Alanya'nın Demirtaş beldesinde son 2 ay içerisinde 6 orman yangını meydana gelirken, dün gece yine aynı beldeye bağlı Sapadere köyünde yangın çıktı. Soğanlı mevkiinde gece yarısı 01.30 sıralarında başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede 50 hektarlık alana yayıldı. Yangına ilk müdahale Alanya Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından yapılırken, rüzgarın şiddetinin arttırmasının ardından Manavgat, Gazipaşa ve Gündoğmuş gibi çevre ilçelerden orman ekipleri istendi. Yangına Alanya ve çevre belde belediye itfaiye ekipleri de müdahalede bulundu. Yaklaşık 7 saat sonra kontrol altına alınan yangında 150 hektar maki ve ormanlık alan kül olurken, 150 badem ağacı ile 60 adet Kanada cinsi kavak ağacı yandı. Yangın, sabah 08.30 sıralarında kontrol altına alınırken, Antalya'dan gelen 2 helikopterin ise soğutma çalışmaları sürüyor. Yangında meydana gelen en etkileyici görüntü ise bir kaplumbağanın alevlerden kaçması oldu. Ormanlık alandaki alevlerden kendisini karayoluna atan kaplumbağa, gazeteciler tarafından kurtarıldı.

Demirtaş beldesinde son iki ay içinde altı kez orman yangını çıktı. İlk yangın 17 Temmuz'da saat 01.00 sıralarında başlayıp yaklaşık 12 saat sonra söndürülmüştü. Yaklaşık 100 hektarlık alanı içine alan Seki, İspatlı ve İshaklı köyleri yangından hasar görmüştü. Bu yangının ardından aynı çevrede 5 kez daha yangın çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious