Antalya'da başarısızlık masaya yatırılacak

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Antalya, OKS 33'üncülüğünün nedenlerini masaya yatıracak; başarısızlıkta payı olan idareciler gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başarısızlığın hiçbir mazeretinin olamayacağını belirten Yüksel, "Hiç kimse bu olayı sağa sola çekmeyecek. Başarı etrafında toplanıldığı gibi, başarısızlık da etüt edilecek. Başarısız bir kamu yöneticisi kabul etmiyoruz. Başarısız olan çantasını alıp gidecek." dedi.
Antalya'nın Ortaöğretim Kurumları Seçme Sınavı'nda 33. olarak başarısız olmasının yankıları sürüyor. Birkaç yıl öncesine kadar ÖSS'de (Öğrenci Seçme Sınavı) en başarılı iller arasında yer halan, hatta Türkiye şampiyonu olan Antalya son iki yıldır başarısızlık yaşıyor. Bu yıl yapılan sonuçları dün açıklanan OKS'de de 33. olunmasının ardından herkes başarısızlığın nedenlerini konuşuyor. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel de hayırsever iş adamı Mehmet Güney tarafından Hüsnü Karakaş Mahallesi'nde yaptırılacak olan 32 derslikli ilköğretim okulunun protokol töreninde konuyu gündeme getirdi.

Antalya'nın OKS'de 33. olmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Vali Yüksel, başarısızlığa hiçbir gerekçe kabul etmediklerini bildirdi. Başarısızlığın öğrencilere mal edilmemesinin altını çizen Yüksel, eğitimciler ve veliler dahil herkesten kendisini kantara koymasını istedi.

Antalya'nın son dönemde eğitim alanında aldığı başarısız sonuçlara gerekçe olarak göçün gösterilmesini doğru bulmadığını kaydeden Yüksel, "Elbette göç olgusu yaşanıyor. Son dönemde 21 bin ilköğretim, 30 bine yakın da ortaöğretim okulu öğrencisi Antalya'ya göç ederek okullara kayıt yaptırdı. Ancak yine de bu başarısızlığın nedeni olarak kabul edilemez. Hiç kimse olayı sağa sola çekmeyecek. Başarı etrafında toplanıldığı gibi başarısızlığın nedenlerini de etüt edeceğiz. Başarısız olan okulların müdürleri ile görüşeceğiz. Başarısız hiçbir kamu yöneticisi kabul etmiyoruz. Başarısız olan çantasını alıp gidecek. Vali de olsa böyle." diye konuştu.

Topu taca atmadan, mertçe sorunların üzerine gideceklerini vurgulayan Yüksel, şöyle devam etti: "Başarısızlıkta yerimiz olamaz. Hiçbir gerekçe bunu ortadan kaldıramaz. Hepimiz kendimizi kantara koyarak değerlendirmeliyiz."

Kepez bölgesinde 15 dönüm üzerine yaptırılacak 32 derslikli ilköğretim okulu 2006-2007 eğitim öğretim yılında hizmete girecek. Okulu, ailesi ve kendisi uzun yıllar Belçika'da yaşayan Mehmet Güney yaptıracak. Yaklaşık 3 milyon YTL'ye mal olacak okulun protokol töreninde konuşan Vali Yüksel, son 3 yıl içerisinde 8 bin olan derslik sayısının 10 bin 200'e çıkarıldığı bilgisini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious