Antalya'nın ÖSS efsanesi sona erdi

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Geçmiş yıllarda üç yıl üst üste ÖSS'de birinciliği elde eden Antalya'nın bu yıl ilk 10'a bile girememesi üzüntü meydana getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'dan derece bekleyen Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sezai İrtem, "Antalya, üst üste elde ettiği birinciliklerin rehavetine kapıldı. Ancak, alacağımız radikal önlemlerle Antalya'yı ÖSS'de hak ettiği konuma getireceğiz." dedi.
1992 yılından bu yana eğitimde sevindirici gelişmelere imza atan Antalya, ÖSS sonuçlarının açıklanmasıyla hayal kırıklığına uğradı. ÖSS'de Antalya'nın birincilik alacağı beklentisini taşıyan Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sezai İrtem, dereceye girememenin üzüntüsünü yaşadı. İrtem, üç yıl üst üste başarı elde eden Antalya'nın birkaç yıldır rehavete kapıldığını söyleyerek, "Eğitime yapılan yatırım uzun sürede meyvesini verir. Birkaç yıldır, nasıl olsa başarılıyız deyip rehavete kapıldık. Bunun acısını da şimdi çekmeye başladık. Artık, bu rehavetten kurtulmamız lazım. Bu işler rehavet götürmez. Alacağımız radikal önlemlerle Antalya'nın eğitimini hak ettiği yere getireceğiz. Antalya, bu başarısızlığı hak etmiyor" diye konuştu.

İrtem, başarısızlığın nedeni olarak artık göçün gösterilemeyeceğini söylerken, "Göç bizim mazeretimiz olamaz. Kötü sonucu hep göçe bağlamak doğru olmaz. Bir yerlerde yanlışlıklar var ve daha detaylı araştırma yaparak gerçek sorunu ortaya koymamız lazım. Önlemlerimizi de buna göre almalıyız. Antalya'yı onurlandıracak başarıyı elde etmemiz şart" diye konuştu. Okul yöneticileri ve öğretmenlerle ayrı ayrı toplantılar yaparak alınacak önlemleri tartışacaklarını bildiren İrtem, "Dershaneler, devlet okulları, özel okullar ve veliler düşünüp taşınmalı, kendini sorgulamalı ve üzerine düşen görevi yapmalıdır" dedi.

İrtem, bu aşamadan sonra sınava giren öğrencilerin yerleştirme tercihlerini doğru yapması gerektiğini vurgulayarak, "Yerleştirmede daha iyi bir sonuç bekliyoruz. Yerleştirme tercihlerinin doğru yapılabilmesi için kurduğumuz dört ÖSS danışma bürosu hizmet vermeye devam edecek. Adaylar mutlaka gelip buralardan hizmet alsınlar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious