Antalya'ya 150 milyon YTL’lik yatırım yapıldı

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, göreve geldikleri ilk günden bu yana 150 milyon YTL'lik yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya Büyükşehir Belediyesi, "Hizmette ikinci yıl" toplantısını Cam Piramit'te gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2 yıllık değerlendirme yaptı. Antalya'nın iki yıl öncesine kadar çehresinin çok fazla değiştiğini belirten Türel, diğer belediyelerin ilk iki yıllarını kadro oluşturmak, etrafı tanımak ve proje hazırlamakla geçirirken, kendilerinin zaman kaybına yol açan bu tür işlerle uğraşmadan projelerini hayata geçirdiklerini anlattı.

Antalya'nın iki yıl önce alt yapı kriziyle karşı karşıya bulunduğunu ve kentlerinin geleceğe taşıyan vizyon projelerle ilgilendiğini belirten Türel, "Ancak Antalya olarak hala kanalizasyon, trafik gibi sorunlarla uğraşıyoruz. Fakat alt yapı krizi iki yılda aşıldı. Şehrimize yeni kavşak ve bulvarlar kazandırıldı. Trafikteki işimiz ise henüz bitmedi. Raylı sisteme 2007 yılı başında başlanacak. Antalya şehircilik tarihinde asıl sıçramayı raylı sistemle yaşayacak. Halkımızı ucuz ve rahat taşımacılıkla tanıştıracağız." diye konuştu.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın verdiği destekle raylı sisteminin 2006 yatırım planına alındığın hatırlatan Menderes Türel, "Hazine'nin dış kredi bulma görüşmeleri devam ediyor. Temmuz ayı sonuna kadar bunun sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Önümüzdeki yılın başında başlatacağımız çalışmalar ile raylı sistemi 24 ayda tamamlayacağız. Bizden başka kimse bu projeyi iki yılda bitiremezdi. Sistemin çalışmaya başlamasıyla birlikte vatandaşlarımız motorlu araç derdi olmadan şehir merkezine ucuz yoldan da kolayca gelebilecekler." şeklinde konuştu.

Türel, hiçbir belediyenin alt yapı çalışmalarıyla uğraşmak istemediğini, toprağa para gömmenin, yatırım yapmanın kimsenin hoşuna gitmediğini ancak kendi dönemlerinde Antalya'nın hizmet yağmuruyla karşılaştığını anlatarak, göreve geldikleri ilk günden bu yana 150 trilyonluk yatırım gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

Antalya'nın tarihi boyunca sahip olduğu 300 kilometrelik kanalizasyona 324 kilometre daha eklediklerini, şehrin doğu bölgesine yaptıkları arıtma yatırımlarıyla denizi kurtardıklarını aktaran Menderes Türel, yağmur suyu drenaj çalışmaları hakkında ise şunları söyledi: "Varolan drenaj kanalı 6 kilometre idi. Biz buna 18 ayda 10 misli ekleyerek 60 kilometreye çıkardık. Antalya yağmuru korkuyla beklemekten kurtuldu. Alt yapı yatırımları ile Antalya'yı bir ayıptan kurtarıyoruz. Bu yatırımları yerin altına değil, üstüne yapsak kent baştan sona değişirdi. Vatandaşlarımız bereket ve romantizmin tadını çıkarmaya başladı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious