Antalya'ya beş yılda 700 milyon YTL harcandı

  • Giriş : 20.01.2008 / 22:16:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Antalya'ya, Antalya Havaalanı ikinci uluslararası terminal, ikinci pist, bölünmüş yollar, kavşaklar, denizcilik alanında yapılan yatırımlar için beş yılda 700 milyon YTL harcandığını, yeni yatırımlar için 500 milyon YTL d

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karayolları Genel Müdürlüğünce yaptırılan, çevre düzenlemesi Antalya Büyükşehir Belediyesince gerçekleştirilen Antalyaspor Köprülü Kavşağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk turizminin göz bebeği olan Antalya'da yeni bir ulaşım hizmetinin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Yıldırım, Antalya'da son beş yılda, ulaşıma, altyapıya yapılan yatırımların kısa hacmini, boyutunu anlatmak istediğini belirterek, şu bilgileri verdi:
''Antalya Havaalanı ikinci uluslararası terminal, ikinci pist, bölünmüş yollar, kavşaklar, denizcilik alanında yapılan yatırımlar için Antalya'da beş yılda 700 milyon YTL harcandı. Önümüzdeki dönem içinde sadece yollar için 500 milyon YTL'lik bütçe hazırlanacak. Antalya'nın önemli ihtiyacı haline gelen çevre yolu öncelikli projelerimiz arasındadır. Kısa süre içerisinde başlayan bu yolu bu dönemde bitireceğiz.''

''YURT DIŞINDAN ANTALYA'YA GELEN ZİYARETÇİ
SAYISI BU SENE İSTANBUL'U GEÇMİŞ DURUMDA''

Turizmin Antalya'da son beş yılda ikiye katlandığını belirten Binali Yıldırım, 5 yıl önce Antalya'daki en gelişmiş otellerin dahi yolunun bulunmadığını hatırlattı. Havaalanında turistlerin girişi sırasında sıkıntı yaşandığına değinen Yıldırım, o dönemlerde, en gözde turizm kenti olan Antalya'da altyapının yetersiz olduğunu kaydetti. Beş yılda altyapının yenilendiğini ve turizmin bu sayede 5 yılda ikiye katlandığını belirten Yıldırım şöyle devam etti:
''Bir müjde vereyim: Yurt dışından Antalya'ya gelen ziyaretçilerin sayısı bu sene İstanbul'u geçmiş durumda. Geçen yıla kadar İstanbul başta gidiyordu. Şu anda Antalya, dış hat uçuşlarının yüzde 40'ı ile birinci sıraya yükselmiş durumda. Yüzde 37 ile İstanbul Antalya'yı izliyor. Yıllar önce yapılan Gazipaşa Havalanını da bu dönemde Antalya turizmine kazandırdık. İşletme ihalesini yaptık, yer teslimini verdik. Gazipaşa ve Kaş Yat Limanı ile Antalya Serbest Bölgesi bugün ihracata yönelik yat imalatında marka haline geldi. Sadece iki yat imalathanesi olan Serbest Bölge'de bugün tamamı ihracata çalışan 28 yat imalathanesi bulunuyor. Antalya her bakımdan hizmet almaya devam ediyor.'' Vali Alaaddin Yüksel ise, 2002-2007 yılları arasında bir ''Yatırım fırtınası'' yaşandığını belirterek, Antalyalılar'ın yapılan hizmetleri unutmasının mümkün olmadığını ifade etti. Yüksel, şehrin dört bir yanının kameralarla donatıldığını belirterek, bu sayede Antalya'nın dünya şehirleri gibi kameralarla izleneceğini, sistemin suçluları caydıracağını ve daha güvenli bir şehirde yaşanılacağını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TÜREL

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, göreve geldiğinde Antalya'da 230 bin araç bulunurken, bugün araç sayısının 500 bine ulaştığını bildirdi. Antalya'yı köprülü kavşaklarla donattıklarını, raylı sistem projesinde çalışmaların sürdüğünü belirten Türel, 4 yılda 175 kilometre yol yapıldığını bildirdi. Antalya'da yapılan yatırımlara baktığında kendisinin bile zaman zaman inanamadığını söyleyen Türel, ''Mesela Valilik binası, Doğu Garajı ile Kız Meslek Lisesi binalarının yıkıldığına kendim bile inanamıyorum, rüya gördüğümü sanıyorum ve gidip yıktığımız yerleri dolaşıyorum'' dedi.
Antalyaspor Köprülü Kavşağının 25 milyon YTL'ye mal olduğunu açıklayan Türel, 5 yıl önce Büyükşehir Belediyesinin toplam bütçesinin bu rakama eşit olduğuna değindi. Köprülü kavşağın yapımına ilişkin bilgiler veren Türel, şunları kaydetti:

''Bu kavşağın yapımına kaynak yaratmak için Karayolları'nın mülkiyetindeki bir araziyi özel sağlık alanı olarak planladık. Karayolları bu alanı satmak için ihaleye çıktığında bazı muhalefet partililer, adeta siyasi parti olduklarını unutarak, mafyavari yöntemlerle katılımcıları engellemek suretiyle ihaleyi yaptırmadılar. Muhalefetin hizmetleri engellemeye yönelik girişimleri bizleri nasıl hizmet yolundan alıkoyamadıysa, bu projede de durduramadı. Kaynak yaratmaya yönelik bu girişimlerimizde mafyavari yöntemlerle başarılı olan muhalefet, bir şeyi unutmuştu. Başbakan'ımızın Antalya'ya olan özel ilgisini unutmuştu.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious