Antalya'ya göç yerinde turizm ile önlenebilir

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Turist rehberleri, Antalya'yı tek başına değil Afyon, Burdur ve Isparta'yı içine alacak bir paket halinde tanıtılıp pazarlanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yolla sektörün, Ankara'dan bir şeyler beklemek yerine sorunlarına kendi çözüm üretebileceğini savunan Antalya Rehberler Odası (ARO) Başkanı Osman Özbuldu, bölgesel turizm birlikleri kurulmasını istedi. Bu yolla ekonomik kalkınmanın ve turizm amaçlı göçün önlenebileceğini dile getiren Özbuldu, "Mardin'i, Urfa'yı bir destinasyon yaparsanız o bölgeden iş için Antalya'ya yönelen göçün önüne geçersiniz." dedi.
ARO, Dünya Rehberler Günü nedeniyle Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. ARO Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda rehberlerin karşı karşıya kaldıkları sorunların yanı sıra, oda tarafından hazırlanan 'Antalya Turizm Raporu' da kamuoyuna duyuruldu. Rehberlerin büyük çoğunluğunun özlük haklarından mahrum bırakıldığına değinen Osman Özbuldu, zaman zaman Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen yevmiyelerini bile alamamaktan şikayet etti. Turizmde shopping mantığının öne çıktığını ve rehberlerden turistleri alışveriş merkezlerine götürmelerinin istendiğini anlatan Özbuldu, "Asli görevimizin dışında pazarlamacılığa sevk ediliyoruz. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil." diye konuştu.

Hazırlattıkları raporu kamuoyu ile paylaşan Özbuldu, Antalya'nın artık Ankara'dan bir şey beklemeden kendi sorunlarına kendi çözümlerini üretmesini istedi. Sektör içerisinde yer alan aktörlerin kendi iradeleri ile oluşturacakları bölgesel turizm birliklerinin kurulması gerektiğine işaret eden Özbuldu şöyle dedi: "Antalya ile birlikte Burdur, Isparta ve Afyon'u da bir paket halinde, bölgesel olarak tanıtıp pazarlayabilmeliyiz. Deniz-kum-güneş için Antalya'ya gelen bir turist şifalı sular için Afyon'a, kış sporu yapmak için Isparta'ya gidebilmeli. Bölgenin sahip olduğu bütün değerler pazarlamada ortaya konularak farklı renkler oluşturulmalı."

İnsanların turizmde çalışabilme umudu ile Antalya'ya göç ettiğini, ancak bunun sakıncaları bulunduğunu dile getiren Özbuldu, bu durumun önüne geçebilmek için şu teklifi getirdi: "Antalya bölgesinde yaşanan turizme dayalı hızlı göç mekanizması, bilimsel esaslarla incelenerek neden ve sonuçları çıkarılmalı, çözüm önerileri geliştirilmelidir. Biz diyoruz ki yerel bazlı tedbirler ile göçü önlemek mümkündür. Turizmin ülke genelinde yapılmasını istiyoruz. İnsanlar çalışmak için Antalya'ya gelmemeli. Kendi şehirlerinde iş sahibi olabilmeli. Bunun için de Hakkiri de, Urfa da, Rize de turizm hareketine kazandırılmalı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious