Antalya'ya metro yapılmalı

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Boğaziçi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Semih Tezcan: "Antalya için hafif raylı sisitem yerine metro tecih edilmeli"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hasan Subaşı döneminde ulaşım master planını hazırlayan Boğaziçi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Semih Tezcan, Antalya'ya hafif raylı sistem yerine metro yapılması gerektiğini söyledi.

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi tarafından "Kentiçi ulaşımda, ulaşım sistemlerinin değerlendirilmesi" konulu sempozyum düzenlendi. Dedeman Otel'de gerçekleştirilen sempozyumun oturum başkanlığını MMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Karaman yaptı. Makina Mühendisleri Odası'nın ikincisini düzenlediği Kentiçi Ulaşım Paneli'nde çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile vatandaşlar görüşlerini paylaşırken yerel yönetimlerden temsilcilerin azlığı dikkat çekti.

MMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Karaman, panelin açılış konuşmasında Antalya'da toplu taşıma sistemlerinde yaşanan sıkıntıların ulaşımı aksattığına değindi. Karaman, "Antalya bir turizm kenti olarak ulaşımda sınıfta kalmıştır. Toplu taşıma 21. yüzyılda en son teknolojilerle gerçekleşiyor, ancak Antalya'da hala ilkel yöntemler kullanılıyor. Odamız, bugün burada uzman bilim adamlarıyla bu sorunları tartışarak ulaşım problemlerine bir ivme kazandırmak ve çözüm yollarını beraber düşünmek için bu paneli düzenledi. Oysa isterdik ki tüm kurum ve kuruluşlardan birer temsilci panelimize ilgi göstersin. Biz görevimizi yapıp davetiyelerimizi gönderdik." dedi.

Boğaziçi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Semih Tezcan, özellikle hastane ve üniversite bölgelerine saatte 8 bin yolcunun gittiğini belirterek, "Planlar geleceği düşünerek yapılır. 2020 yılında bu akım bölgeleri saatte 25-30 bin yolcu alacak. Zaten Antalya gibi mevsime göre nüfusu artan bölgelere metro yapılması şarttır." diye konuştu.

Metro yapımının Antalya'da diğer illere göre daha az masraflı olacağını kaydeden Tezcan, "Çünkü kentin zeminindeki tüf ve traverten tabaka çok uygun. 50 santimetrelik ekstra koruma duvarları bile yapmak zorunda değilsiniz. Bu avantaj iyi düşünülmeli ve Antalya'ya metro yapılmazsa, bir otomobil kaosuyla karşı karşıya kalınacağı iyi bilinmelidir." şeklinde konuştu.

Son yıllarda metropol kentlerde trafiği rahatlatmak amacıyla yapılan tünel geçitlerini eleştiren Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Hülagü Kaplan ise, bu geçitlerin insanların yaşam alanlarını daralttığına işaret etti. Kaplan, kentlerin geleceğin mirasları olduğunu belirterek, "Görüyorum ki Antalya aşıt (dağ geçidi) kanallarına dönüştürülüyor. İnsan odaklı ve insanın daha fazla kullanımını sağlayacak mekanlar oluşturmak yerine otopark ve geçit sayılarını artırıyorlar. Bu ne turizm kentine ne de doğa kentine uygundur." dedi.

İki ayrı oturum şeklinde yapılan panelde, sivil toplum örgütleri de Ulaşım Master Planı ile ilgili görüşlerini belirterek, planın kent için uygun olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious