'Antalya'yı çiçekçiliğin merkezi haline getirmemiz lazım'

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Antalya'yı sadece turizmin, tarihin merkezi olarak değil, çiçekçiliğin de merkezi haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kepez Belediyesi'nin önderliğinde, Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Çiçekçiler Odası ve Altınova Sanayici ve İşadamları Derneği'nin desteğinde gerçekleştirilen '2. Çiçek Festivali', Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de katıldığı görkemli bir etkinlikle kutlandı.

Çiçeklerle süslenmiş kortejden, şehir merkezinde halka sınırsız çiçek dağıtıldı. Kepez Spor Tesisleri'nde düzenlenen etkinliğe ise halka yoğun ilgi gösterdi.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, yaptığı konuşmada çiçekçiliğe hem araştırma hem de üretim yönüyle destek verdiklerini söyledi. "Çiçek zerafettir, inceliktir, güzelliktir." diyen Eker, çiçeğin Türk tarihinde ve geçmişinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Çiçeğin tarihte bir döneme ismini verdiğini anımsatan Tarım Bakanı, "Lale Devri demişiz, tarihimizdeki bir döneme. O laleleri sonra Avrupalılar bizden alıp götürmüşler ve dünyada bugün milyarlarca dolar para kazanmaktadırlar." dedi.

Tarihe, kültüre sahip çıkmak adına çiçekçiliğe sahip çıkılması gerektiğini kaydeden Eker, "Böylece binlerce yurttaşımızın hem ekmek kapısını hem de iş kapısı olmasını temin ederek milli ekonomiye büyük bir katkı sağlamış olacağız." diye konuştu.

Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, çiçeğin yüzde 95 katma değer sağladığını dile getirdi. Halihazırdaki kesme çiçek ihracatının otomotiv sektörünün 1 milyar dolarlık ihracatına bedel olduğunu savunan Bağdatlıoğlu, "Amacımız ihracatta olduğu gibi iç piyasada da tüketimi arttırmak. İhracatı yüzde 20 arttıracağız. İç piyasadaki 1 dolarlık tüketimi 2 dolara çıkarmak için de festivaller düzenlemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' yarışmasında birinci ve ikinci olan kadınlar Tarım Bakanı'na çiçek verdi. Bakan Eker de, İnterflora çiçek düzenleme yarışmasında dereceye girenlere plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious