Antep baklavasına tescil belgesi

Antep baklavasına tescil belgesi.16050
  • Giriş : 19.02.2008 / 22:21:00

Antep Baklavasının coğrafi işaret olarak tescil edildiğine ilişkin belge, 21 Şubat Perşembe günü Türk Patent Enstitüsü'nde düzenlenecek törenle, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer'e verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Patent Enstitüsü, GSO'nun başvurusu üzerine Antep Baklavasının Gaziantep'e özgü olduğuna ilişkin tescil işlemini tamamladı. Antep Baklavasının coğrafi işaret olarak tescil edildiğini gösteren belge, 21 Şubatta, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılacağı törenle GSO Başkanı Koçer'e verilecek.

Tescil, baklavanın Gaziantep'e ait bir tatlı olduğu konusunda dünya çapında koruma elde etmek için Gazianteplilere Avrupa Birliği'ne başvuru hakkı sağlayacak. GSO, 28 Mart 2005'te ''Antep Baklavası''nın coğrafi işaret olarak tescili için TPE'ye başvuruda bulunmuş, başvuru üzerinde gerekli incelemeleri tamamlayan Enstitü, ürünü tescillemiş ve tescile ilişkin ilan, 27 Nisan 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

6 aylık ilan süresi boyunca da bir itiraz gelmediği için Antep Baklavasının coğrafi işaret olarak tescili kesinleşmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious